Пренатална Јога ( Јога за Трудници )

10 Apr 16:45 - 31 Jul 18:00 10 Apr 16:45 - 31 Jul 18:00 - Skopje Skopje
Inside Yoga Inside Yoga
ПРЕНАТАЛНА ЈОГА (ЈОГА ЗА ТРУДНИЦИ) Дали сте бремени и во потрага по начини да се релаксирате или да останете во форма? Дали можеби размислувате за јога за трудници? Ако да, добро...   More info

Meet BHMS, Business & Hotel Management School in Skopje

10 Apr 18:00 - 20:00 10 Apr 18:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Holiday Inn Holiday Inn
Are you planning to study or work in the Hospitality/Tourism Industry worldwide? Meet the B.H.M.S. representative in Skopje, Macedonia (FYROM) on 10th of April from 18:00h till...   More info

Театарска претстава „Лерин, полиња жито, ридишта крв"

10 Apr 20:00 - 22:00 10 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
KINO Kultura KINO Kultura
ЛЕРИН Полиња жито, ридишта крв од Русомир Богдановски Режисер: Слободан Унковски Играат: Симона Димковска, Ивана Павлаковиќ, Наталија Теодосиева, Стефан Вујисиќ, Мартин Манев...   More info

Како да се ограби банка

10 Apr 20:00 - 21:30 10 Apr 20:00 - 21:30 - Skopje Skopje
Dramski Teatar Skopje Dramski Teatar Skopje
Kако да се ограби банка Автор: Сами Фејд Режија: Иван Манасковски Превод: Коле Ангелковски Сценографија: Доротеа Ѓорѓиевска Костимографија: Фросина Настевска Избор на музика...   More info

СТЕП работилница

11 Apr 15:00 - 16:00 11 Apr 15:00 - 16:00 - Skopje Skopje
ELSA Republic of Macedonia ELSA Republic of Macedonia
Драги ЕЛСАши, Пристигна новиот циклус на СТЕП пракси. Дали сакате да дознаете како да аплицирате за пракса во странство? Како да бидете привлечен кандидат за странските инсти   More info

Се што треба да знаете за бременоста

11 Apr 18:00 - 20:00 11 Apr 18:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје
За сите трудници кои се на почеток на бременоста и за младите кои планираат да имаат бебе, Ви ја најавуваме работилницата на тема Се што треба да знаете за бременоста која ќе се о   More info

Советување за ласерска корекција на диоптрија

11 Apr 18:00 - 19:00 11 Apr 18:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Sistina Oftalmologija Sistina Oftalmologija
Караванот на бесплатни советувања за ласерска корекција на диоптрија продолжува и оваа година Овој пат во Скопје, среда 11.04.2018 со почеток од 18:00 часот, локација Аџибадем...   More info

Чолак

11 Apr 20:00 - 22:00 11 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
-Режија и адаптација: Синиша Евтимов Сценографија и костимографија: Илина Ангеловска КАРА САШО ТАСЕВСКИ МАРТИН РУБЕНС МУРАТОВСКИ ТОНИ ФИЛИП ТРАЈКОВИЌ МИКИ ИГОР СТОЈЧЕВСКИ...   More info

„Еднаш свет изградив“

11 Apr 20:00 - 18 Apr 21:15 11 Apr 20:00 - 18 Apr 21:15 - Skopje Skopje
Teatar za deca i mladinci - Skopje Teatar za deca i mladinci - Skopje
Текстот Еднаш свет изградив е пишуван по мотиви на романот Сидарта од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претстава   More info

Документарни филм "Зaробљено време" премијерно у Скопљу

11 Apr 20:00 - 22:00 11 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Скопска премијера дугометражног документарног филма Заробљено време (Арбос Нови Сад, 2017, 105 минута), редитеља и сценаристе Милана Никодијевића, о Петру Пеци Поповићу, једном о   More info

Светлост во Планетариум

11 Apr 21:00 - 22:00 11 Apr 21:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Драги пријатели, малата мечка ве кани на ново музичко патување: СВЕТЛОСТ Концерт во Планетариум. Среда, 11 април, 21 часот. СВЕТЛОСТ e музички колектив основан во 2014 година...   More info

Среда со Bandix | Club Marakana!

11 Apr 23:00 - 12 Apr 02:00 11 Apr 23:00 - 12 Apr 02:00 - Skopje Skopje
Club Marakana Club Marakana
Среда редовно со Бендикс СТАРТ: 23:00 часот 50 на пијалоци (вотка, џин, коњак, рум, пелинковац, узо) Влез слободен со резервација до 23:30! Резервации преку SMS на 075 274...   More info

Протест(и) - Потпис на Револуцијата

12 Apr 17:00 - 19:00 12 Apr 17:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Civil MK Civil MK
Мултедијалната изложба и хепенинг Протест(и) на Александар Кондев се инспирирани од шестгодишно протестирање, документирано со над 10.000 фотографии. Борци за слобода и демокра   More info

Премиера - Подивување: Тотален хаос

12 Apr 19:00 - 20:00 12 Apr 19:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Cineplexx MK Cineplexx MK
Приматологот Дејвис Окој има цврста, непоколеблива врска со Џорџ, неверојатно интелигентна горила за која се грижи од неговото раѓање. Но, откога еден експеримент ќе тргне во пог   More info

Бесплатна проекција на филмот "Контрола'' (2003)

12 Apr 19:00 - 22:00 12 Apr 19:00 - 22:00 - Skopje Skopje
ЕУ ИнфоЦентар ЕУ ИнфоЦентар
Филмот е креиран врз основаа на фиктивна верзија на метрото во Будимпешта. Kontroll на унгарски се однесува на инспекторите за билети, кои проверуваат дали корисниците ќе го плата   More info

Звучна медитација

12 Apr 19:30 - 20:30 12 Apr 19:30 - 20:30 - Skopje Skopje
Body Leaders Body Leaders
Ајде да бидеме разбудени и прочистени :) Нашата нормална фрекфенција на мозочните бранови се бета брановите. Со помош на некои звучни алатки можеме да се преселиме во подлабока ф   More info

Секс, дрога и рок ен рол

12 Apr 20:00 - 22:00 12 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
-И така замина револуцијата, нема потреба од зошто и како, просто замина. Се заменија старите идеали за ништо, косите за ништо. Нема романтика во компромисот. Не сакам да се изва   More info

Електро-акустичен концерт

12 Apr 20:00 - 23:00 12 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Filharmonija Makedonska Filharmonija
Електро-акустичен концерт Автор и диригент: Џијан Емин Концертот е во соработка со Здружение на џез-музичари на Маке   More info

Светска премиера на "Distant Sky" Nick Cave & The Bad Seeds

12 Apr 20:00 - 23:00 12 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
МКЦ и кино Фросина се вклучуваат во светската премиера на концертниот филм Distant Sky Nick Cave & The Bad Seeds во живо, кој ќе биде прикажан на 12 април, 2018 во 500 кина во све   More info

Jam Session Vol. 5 at Beertija Pub | Четврток

12 Apr 20:00 - 13 Apr 00:00 12 Apr 20:00 - 13 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Beertija Pub Beertija Pub
После една недела пауза повторно во нашиот омилен паб по петти пат ќе имаме Jam Session предводен од фантастични музичари. Jam session-от е отворен за сите музичари и за сите   More info

Acoustic Electronics

12 Apr 22:00 - 13 Apr 15:00 12 Apr 22:00 - 13 Apr 15:00 - Skopje Skopje
Станица 26 Станица 26
Фестивалот за современа музика МОДОАРС 2018 со гордост ви го најавува својот екслузивен уметнички настан Акустик електроникс . На 12 април четврток во клубот Станица 26 , со поче   More info

Четврток: Рингтонс во Маракана

12 Apr 23:00 - 13 Apr 02:00 12 Apr 23:00 - 13 Apr 02:00 - Skopje Skopje
Club Marakana Club Marakana
Четврток е знаете кај сме :) Рингси во Маракана од 23:00! Влез со резервација до 23:30 бесплатен! Пијачки на промоција Резервирајте по СМС на 075 274 032 Следете нé: www...   More info

Affinity Roadmaps Workshop

13 Apr 12:00 - 16:00 13 Apr 12:00 - 16:00 - Skopje Skopje
Creative Hub Creative Hub
Adobe повеќе не е единствениот играч во светски рамки. Се појавија New kids on the Block кои решија да го симнат од тронот овој Голијат и да донесат едно освежување во светот на г   More info

7th Final 4 SEHA - Gazprom League│Skopje, Macedonia

13 Apr 14:00 - 15 Apr 23:00 13 Apr 14:00 - 15 Apr 23:00 - Skopje Skopje
Спортски Центар Јане Сандански Спортски Центар Јане Сандански
7th SEHA Gazprom League Final 4 will be held in Skopje, Macedonia from 13th April until 15th April. Vardar, PPD Zagreb, Celje PL & Meshkov Brest will compete for the title. Don't...   More info

AFTER WORK FESTIVAL: Friday the 13th

13 Apr 17:00 - 14 Apr 02:00 13 Apr 17:00 - 14 Apr 02:00 - Skopje Skopje
Subway Afterwork Residence Subway Afterwork Residence
За првпат во Македонија, Bass Lab и Subway, ви го најавуваат AFTER WORK FESTIVAL: Friday the 13th. За сите вистински љубители на електронската музика, кои сакаат да уживаат во доб   More info

Програма на среќата во Скопје - Happiness Program

13 Apr 18:00 - 15 Apr 14:00 13 Apr 18:00 - 15 Apr 14:00 - Skopje Skopje
Art of Living Bio Shop, Ayurveda, Yoga & Meditation Centar Art of Living Bio Shop, Ayurveda, Yoga & Meditation Centar
Бран на среќата во Скопје за повеќе информации кликни на следниот линк: Bit.ly/joinhappiness Драги пријатели, Истражувањето покажало дека постојат два вида среќа: таа што се...   More info

Јога за партнери и пријатели- работилница

13 Apr 18:00 - 20:00 13 Apr 18:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Јога Клуб Тара - Аеродром Јога Клуб Тара - Аеродром
Преку лесни физички вежби и медитативни техники запознајте ја уметноста на движењето во пар, соединете се со енергијата на партнерот и препуштете му се на допирот и дишењето како...   More info

Mbrëmje Poetike me të madhin Çun Lajçi!

13 Apr 18:30 13 Apr 18:30 - Skopje Skopje
Libraria e Çarshisë Libraria e Çarshisë
Promovim i librave te fundit te autorit dhe recital i poezive rrënqethese nga vet z. Çun...   More info

SOLE E AMORE - Рецитал на Благој Нацоски

13 Apr 20:00 - 22:00 13 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Во петок, 13, април, 2018 г. нашиот познат тенор Благој Нацоски кој оваа година одбележува 15 години меѓународна кариера, ќе одржи соло рецитал. Тоа ќе биде целовечерен Рецитал...   More info

Атена со пенис

13 Apr 20:00 - 22:00 13 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
-автор: Александар Русјаков режија: Синиша Евтимов сценографија: Милан Несторов и Александар Ношпал костимографија: Александар Ношпал асистент костимограф: Андреј Ѓоргиевски маски...   More info

Концерт на Magnifico во Скопје

13 Apr 20:30 - 23:00 13 Apr 20:30 - 23:00 - Skopje Skopje
Станица 26 Станица 26
MAGNIFICO на 13-ти април во Станица 26! Едно од најинтригантните имиња на музичката сцена во регионов, словенечкиот музичар Роберт Пешут Мањифико доаѓа во Скопје подготвен да при   More info

Wine & Pleasure with Vladimir Cetkar sextet at FOUR, Skopje

13 Apr 21:00 - 23:59 13 Apr 21:00 - 23:59 - Skopje Skopje
FOUR FOUR
Владимир Четкар во живо во FOUR, Скопје подржано од Tikveš Winery! Резервации и информации на 078 585 863 Почеток 21:00 Vadimir Cetkar live at FOUR, Skopje supported by Tikveš...   More info

Bandix во Pasteur // Петок

13 Apr 21:00 - 14 Apr 00:30 13 Apr 21:00 - 14 Apr 00:30 - Skopje Skopje
Pasteur- Coffee & Music Laboratory Pasteur- Coffee & Music Laboratory
You know what rhymes with Friday? Beer. Овој петок се дружиме во Pasteur, Ве чекаме на журка и пиво! _______________________________ http:/www.facebook.com/bandix.band...   More info

Globetrotters' Sessions vol.1

13 Apr 21:30 - 14 Apr 00:30 13 Apr 21:30 - 14 Apr 00:30 - Skopje Skopje
Rock Kafana Rustikana 2.0 Rock Kafana Rustikana 2.0
Рок Кафана Рустикана 2.0 во соработка со Jägermeister ви го претставува првото издание на Globetrotters' Sessions. За премиерното издание имаме чест и задоволство да ви ги...   More info

Tonal & Tamara • Live At Rock Bar Krug

13 Apr 21:30 - 30 Mar 00:30 13 Apr 21:30 - 30 Mar 00:30 - Skopje Skopje
Rock Bar Krug Rock Bar Krug
Https:/www.youtube.com/watch?v...   More info

Nola weekend program 13&14.4.2018

13 Apr 21:30 - 15 Apr 01:00 13 Apr 21:30 - 15 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Nola Lounge Bar Nola Lounge Bar
Nola weekend program 13&14.4.2018 Friday MARKO LOGOUT live music band Saturday DJ GUARDIAN info & reservation: 078 203636 078...   More info

Хитови од наше време со ДЏ Тина

13 Apr 21:30 - 14 Apr 01:00 13 Apr 21:30 - 14 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Nano Bar Nano Bar
Сите имаме песни што кога ќе ги чуеме, викаме-ееее оваа е од наше време. Во петок ќе се потсетиме на најголемите македонски хитови од наше време , како и по некој поздаборавен све   More info

Belau at Rock Kafana Rustikana 2, Skopje

13 Apr 22:00 - 14 Apr 00:00 13 Apr 22:00 - 14 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Rock Kafana Rustikana 2.0 Rock Kafana Rustikana 2.0
Chillwave backpackers bringing the summer back to Skopje Belau is a fresh Hungarian chillwave music project. Their first music video won the Hungarian Music Video Festival, it...   More info

Transcendence Treatment at Kapan An (13.04.2018)

13 Apr 23:55 - 14 Apr 05:00 13 Apr 23:55 - 14 Apr 05:00 - Skopje Skopje
Kapan Han Kapan Han
Transcendence Treatment Vol. 8 @ Kapan An Maggie Btkrsh https:/soundcloud.com/magi-popova https:/www.mixcloud.com/butchym/ Martchin Btkrsh https:/soundcloud.com/martchin...   More info

Friday boogie with Bandix | Club Marakana

13 Apr 23:59 - 14 Apr 04:00 13 Apr 23:59 - 14 Apr 04:00 - Skopje Skopje
Club Marakana Club Marakana
13ти петок е секогаш подобар од било кој понеделник! Во петок се журкаме со Бендикс, be there or be square Почеток: 01:00 h Резервации: 075 274 032...   More info

Blue Jumbo Cocktail Glow Party # Club Avenue // Saturday

14 Apr 09:00 - 23:59 14 Apr 09:00 - 23:59 - Skopje Skopje
Club Avenue Club Avenue
BLUE JUMBO COCKTAIL GLOW PARTY JUMBO GLOW COCKTAIL FOR 5 GUESTS ВИП СЕПАРЕ 1000 денари РЕЗЕРВАЦИИ ПРЕДХОДНО КАЈ МЕНАЏЕРИТЕ ( 2 Litars COCKTAIL WITH SPECIAL BLUE GLOW EFECT...   More info

Oсновна обука за Еу проекти (Фокус: Проект за туризмот - Плркт)

14 Apr 09:30 - 15 Apr 16:30 14 Apr 09:30 - 15 Apr 16:30 - Skopje Skopje
Proefekt Proefekt
Обуката од циклусот Обуки за планирање и пишување на предлог проекти за повици за грантови од ЕУ и други донатори, се организира на: -14-15 април 2018 (сабота недела), Основна...   More info

Обукa за мотивациски говорници и лични тренери

14 Apr 10:00 - 15 Apr 18:00 14 Apr 10:00 - 15 Apr 18:00 - Skopje Skopje
Ars Lucida - Coaching & Training Ars Lucida - Coaching & Training
Модул 6 од циклусот на Обуки за мотивациони говорници и лични тренери. Би сакале ли да помагате на останатите луѓе да се спознаат себеси и да им помогнете како би ја пронашле...   More info

IV студентска конференција „Како си ми“

14 Apr 10:00 - 17:00 14 Apr 10:00 - 17:00 - Skopje Skopje
Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје
Четврта студентска филолошка конференција Како си ми? Како си ми? е филолошка конференција организирана од студенти на Филолошкиот факултет Блаже Конески во Скопје. Идејата е...   More info

Затворање на врски

14 Apr 10:00 - 14:00 14 Apr 10:00 - 14:00 - Skopje Skopje
Body Leaders Body Leaders
Затварање (clouser) Без љубов животот нема смисол. Најголемиот број на денишните модерни луѓе живеат во третата и четвртата димензија, која е димензија на материјалното...   More info

Курс по корејски јазик

14 Apr 11:00 - 14:00 14 Apr 11:00 - 14:00 - Skopje Skopje
Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје
Филолошкиот факултет Блаже Конески Скопје организира курс по корејски јазик (почетен степен) за сите заинтересирани. Покрај изучувањето на јазикот, кандидатите ќе имаат можност   More info

UX I UI Design Workshop

14 Apr 12:00 - 16:00 14 Apr 12:00 - 16:00 - Skopje Skopje
Creative Hub Creative Hub
Creative Hub организира 4 часовен UX I UI Workshop во сабота на 14 април од 12:00 до 16:00 за сите графичари кои сакаат да се развијат во областа на дизајнот на мобилни апликации...   More info

Tonal • Live At Rock Bar Krug

14 Apr 11:45 - 06 Apr 14:30 14 Apr 11:45 - 06 Apr 14:30 - Skopje Skopje
Rock Bar Krug Rock Bar Krug
  More info

Растеме со Аеродром

14 Apr 12:00 - 15 Apr 00:00 14 Apr 12:00 - 15 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Општина Аеродром Општина Аеродром
Хуманитарна забава по повод 13-от роденден на Општина Аеродром Датум: 14.04.2018 (сабота) Локација: парк Авион Забава за најмладите од 12:00 до 14:30 Настапи на аеродромските...   More info

Обука: Животен стил без отпад

14 Apr 12:00 - 16:00 14 Apr 12:00 - 16:00 - Skopje Skopje
Канцеларија за Млади на Општина Центар Канцеларија за Млади на Општина Центар
Дали сакаш да научиш како да го намалиш отпадот кој го создаваш а потоа да го примениш добиеното знаење? Ако сакаш ова да го постигнеш, но не знаеш како, ViridiQ се тука да ти...   More info

Вардар - Митјиланд

14 Apr 17:00 - 19:00 14 Apr 17:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Спортски Центар Јане Сандански Спортски Центар Јане Сандански
Еден од последните натпревари на овој тим. Да ги испратиме на Ф4 со силна порака, чекаме трофеј во Скопје...   More info

Работилница: Цртање Мандали

14 Apr 17:00 - 20:00 14 Apr 17:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Inside Yoga Inside Yoga
Мандалата е спиритуален и ритуален симбол употребуван во различни источни древни култури како во Хиндуизмот, Будизмот, Таозмиот и тн. Преку вид на дијаграм или графикон, на геомет   More info

Тоалет за дами - Гостува театарот Ј.Х.Џинот од Велес

14 Apr 20:00 - 21:00 14 Apr 20:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
Тоалет за дами Писател: Родолфо Сантана Режија: Деан Дамјановски Играат: Зорица Панчиќ, Кица Ивковска, Васил Зафирчев, Ирена Илиевска, Кети Борисовска, Маја Љутков, Талија Настова...   More info

Гала концерт "Љубовна Елегија" на Вејчеслав Поповски

14 Apr 20:30 - 23:00 14 Apr 20:30 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
На 14 Април Ви го најавуваме Гала концертот Љубовна Елегија на Вејчеслав Поповски, нашиот млад уметник кој со својот глас поддеднакво добро може да Ве носи низ различните музички...   More info

Music Room with Miloš Branisavljević Quartet

14 Apr 21:00 - 15 Apr 00:00 14 Apr 21:00 - 15 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Уште еден во серијата концерти со слободен влез на одличен џез состав од Белград! Овој пат ни доаѓа бенд кој е единствен со својот состав, односно е првиот кој има вибрафон како...   More info

BalkanParty @Subway

14 Apr 22:00 - 15 Apr 01:00 14 Apr 22:00 - 15 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Subway Afterwork Residence Subway Afterwork Residence
Во сабота 14 април ве покануваме на една од најдобрите BalkanParty журки во Skopje. .............................. Голем попуст на вашите омилени пијачки: S size (2000 1900 мк   More info

Fungus Funk,E-Clip,Goasia,Yudhisthira - Trance Mararthon 2

14 Apr 22:00 - 15 Apr 05:00 14 Apr 22:00 - 15 Apr 05:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Драги пријатели Сакаме да ве поканиме на најголемото фестивалско Indoor Транс случување во Македонија TRANCE MARATHON Vol.2 После одличната новогодишна забава овој пат идеме со...   More info

5ритми Медитација во движење/5Rhythms Movement Meditation

15 Apr 10:00 - 17:00 15 Apr 10:00 - 17:00 - Skopje Skopje
Арена Борис Трајковски Арена Борис Трајковски
(Scroll down for EN) Добредојдовте на првата 5ритмови работилница во Македонија. За повеќе инфо и пријавување контактирајте не на 5ritmovimakedonija@gmail.com Помеѓу глава   More info

Dino-day with Jumping Clay

15 Apr 12:00 - 14:00 15 Apr 12:00 - 14:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Секоја недела од 12:00 дo 16:00ч се забавуваме на пладневна работилница за изработка на диносауруси со полимерската глина Jumping Clay! Дечиња од 4 до 10 години ќе можат да ја   More info

Предавање о ThetaHealing техници у Скопљу 15.4.

15 Apr 16:00 - 18:00 15 Apr 16:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Hotel Centar Hotel Centar
Predavanje vode Tamara i Nikos Pahnoglu Sertifikovani ThetaHealing instruktori Učesnici predavanja će biti upoznati sa metodom Teta isceljivanja, kojom se trenutno u svetu bavi...   More info

Lidership in action Training

16 Apr 09:00 - 17 Apr 17:00 16 Apr 09:00 - 17 Apr 17:00 - Skopje Skopje
Skopje Marriott Hotel Skopje Marriott Hotel
Пријавувањето е во тек! Формата на обуката е прилагодена за жени во бизнис. Целата програма е организирана во 2 тренинг сесии, секоја во траење од 2 дена, со пауза помеѓу сесиите...   More info

Дводневна работилница за преговарање и продажба (почетно ниво)

17 Apr 09:00 - 18 Apr 16:00 17 Apr 09:00 - 18 Apr 16:00 - Skopje Skopje
InStore - Macedonia InStore - Macedonia
Работилницата е наменета за лицата задолжени за годишни преговори со трговците во корпорации и во мали и средни компании, кои имаат ограничена обука за преговарање или кои имале п   More info

Public Infrastructure in Southeast Europe - in Whose Interest?

17 Apr 09:00 - 14:30 17 Apr 09:00 - 14:30 - Skopje Skopje
Best Western Hotel Turist - Skopje Best Western Hotel Turist - Skopje
In the framework of the CSOs as equal partners in monitoring publicfinance’ Project, a regional study of public infrastructure projects showed that those projects are often marred...   More info

Напредна обука за пишување на ЕУ предлог проекти

17 Apr 09:30 - 19 Apr 16:30 17 Apr 09:30 - 19 Apr 16:30 - Skopje Skopje
Proefekt Proefekt
Следната напредна Обука за пишување на предлог проекти од ЕУ и други донатори ќе се одржи на -17-19 Април (вто.-чет), во рамките на која се организира и бесплатна сесија на 17...   More info

Официјално отворање на Битов-програмата за претприемачи

17 Apr 11:00 - 13:30 17 Apr 11:00 - 13:30 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Ни претставува особено задоволство да Ве поканиме на официјалното отворање на програмата за претприемачи на семејството Битов во Скопје! Благодарение на Фондацијата на семејство   More info

Практични обуки за студенти од областа на работните односи

17 Apr 16:00 - 19 Apr 19:00 17 Apr 16:00 - 19 Apr 19:00 - Skopje Skopje
Akademik Akademik
Академик продолжува со практичните обуки за студенти. Овој циклус ќе се фокусира на обуки од областа на трудовото право со фокус на договорите за работа: 17 април: Форма и сод   More info

APRIL I LOVE VINTAGE party

17 Apr 18:00 - 18 Apr 21:00 17 Apr 18:00 - 18 Apr 21:00 - Skopje Skopje
Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје
Dear friends, Together with DMWC, we have the honor to host APRIL I LOVE VINTAGE party which will take place on APRIL 17th from 6-9pm! We hope you can join us again for another...   More info

Медитација магнет за љубов

17 Apr 19:30 - 20:30 17 Apr 19:30 - 20:30 - Skopje Skopje
Body Leaders Body Leaders
Како што на телото му треба храна така на душата и треба медитација. Драги љубитители на медитацијата, Со радост Ви ја најавуваме медитацијата МАГНЕТ ЗА ЉУБОВ. Бидете магнет за   More info

Солунски патрдии

17 Apr 20:00 17 Apr 20:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
Автор: Миле ПОПОСКИ Режија: Коле АНГЕЛОВСКИ Улоги: Пејо Мариоjцо Марија Спиркоска Илијеска Аџи Јанкула Биљана Драгиќевиќ Пројковска Секула Маја Вељковиќ Пановска Цанде Зоран Љу   More info

EducationUSA Fair in Skopje!

19 Apr 17:00 - 19:00 19 Apr 17:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Skopje Marriott Hotel Skopje Marriott Hotel
Сакате да студирате во САД? Посетете го Саемот за високо образование во САД EducationUSA, кој ќе се оддржи во Македонија, на 19-ти април 2018 година во Скопје! EducationUSA Маке   More info

Promovim I BESTSELLER-rit Shqiptar | PSYCHO nga Prof. ILIR MUHARREMI |

19 Apr 18:00 19 Apr 18:00 - Skopje Skopje
Libraria e Çarshisë Libraria e Çarshisë
Rreth romanit: Kryepersonazhi i cili me plot dëshirë identifikon veten me Mike Taysoni-n, rrëfen jetën e tij në një bar nate i ulur në banak dhe karshi tij qëndron një kameriere...   More info

Партија Реми - Претпремиера

19 Apr 20:00 - 21:00 19 Apr 20:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
Поделба на улогите за претставата ПАРТИЈА РЕМИ Автор: Доналд Ли Кобурн Режија: Виолета Џолева Костимографија: Лидија Георгиева ВЕЛЕР МАРТИН ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ ФОНСИЈА ДОРСИ...   More info

Metallica Tribute at Stanica 26

19 Apr 21:00 - 20 Apr 00:30 19 Apr 21:00 - 20 Apr 00:30 - Skopje Skopje
Станица 26 Станица 26
Најголемиот европски METALLICA tribute проект доаѓа во Скопје во клубот Станица 26 на 19.04 (четврток). По одличните Tribute концерти во клубот Станица 26, едицијата на Скопје...   More info

Nema Labavo / Khara / High Control / KI / The Planktons

19 Apr 21:00 - 23:57 19 Apr 21:00 - 23:57 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Треба ли објаснување? 19 Април дојдете да ги чуете нашите луѓе, нашите бендови... https:/www.facebook.com/nemalabavomusic/Концертна промоција на албумот ,,Во чие име зборите...   More info

Massum 2018

20 Apr 10:00 - 21 Apr 15:00 20 Apr 10:00 - 21 Apr 15:00 - Skopje Skopje
UTMS Skopje UTMS Skopje
Универзитетот за туризам и менаџмент Скопје и Младинската Асоцијација на Средните Стручни Училишта во Македонија-МАССУМ, по тринаесетти пат ќе го организираат образовното рандеву...   More info

Workshop: Научи сам како да едитираш книга

20 Apr 12:00 - 16:00 20 Apr 12:00 - 16:00 - Skopje Skopje
Creative Hub Creative Hub
Creative Hub организира 8 часовен Workshop на 20 и 21 април (петок и сабота), за сите кои сакаат да подготват печатен материјал. Курсот ќе ве воведе од нула до припрема за печа   More info

II коло - Извидничка лига 2018

20 Apr 13:00 - 22 Apr 16:00 20 Apr 13:00 - 22 Apr 16:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Место на одржување: Скопје Организатор: И.П.О. Јадран Датум на одржување: 20.04.2018 22.04.2018 Правила: За ова коло важат начелата и правилата од Пропозиции за извидничката...   More info

ЈАС МОЖАМ - Мотивациски Семинар со Снежана Билко

20 Apr 18:00 - 22:00 20 Apr 18:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Hotel Square Hotel Square
Мотивациски Семинар со СНЕЖАНА БИЛКО ,,ЈАС МОЖАМ,, Почитувани, Ве поканувам на мојот следен мотивациски семинар под наслов ,,ЈАС МОЖАМ,, на 20.04.2018 во ,,Хотел Сквер,, Скопје...   More info

Јосипа Лисац 50 години кариера // 20.04.2018

20 Apr 20:00 - 23:00 20 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Filharmonija Makedonska Filharmonija
ПОСЛЕДНА СТАНИЦА НА ПРОСЛАВАТА 50 ГОДИНИ КАРИЕРА НА ЈОСИПА ЛИСАЦ-ГАЛА КОНЦЕРТ ВО НОВАТА КОНЦЕРТНА САЛА НА МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА! Драги пријатели, Огромно задоволство ни е да...   More info

Skopje Cinema City - Spring Edition 2018

20 Apr 20:00 - 21 Apr 23:00 20 Apr 20:00 - 21 Apr 23:00 - Skopje Skopje
Kinoteka na Makedonija Kinoteka na Makedonija
Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Skopje Cinema City на 20 и 21 април го организира својот втор настан во 2018 г или Пролетното издание (The Spring Edition). П   More info

Scholarship Exam '18

21 Apr 10:00 - 13:00 21 Apr 10:00 - 13:00 - Skopje Skopje
International Balkan University (IBU) International Balkan University (IBU)
APPLY NOW: WWW.IBU.EDU.MK/SCHOLARSHIPS It’s time to announce the Scholarship Exam of International Balkan University for the academic year 2018/2019. We invite all students of...   More info

ATB во Скопје - Одложено

21 Apr 10:25 - 22 Apr 05:00 21 Apr 10:25 - 22 Apr 05:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
АТВ е едно од највлијателните имиња во светот на денс музиката кое повеќе од 15 години е предводник на светската електронска сцена.Секогаш во врвот на листата на ДЈ МАГ АТВ не...   More info

Workshop со Ind.o.g: Како професионално да дизајнираш флаер?

21 Apr 12:00 - 16:00 21 Apr 12:00 - 16:00 - Skopje Skopje
Creative Hub Creative Hub
На 21 април, сабота Creative Hub заедно со Горан Костовски (ind.o.g) ветеранот на илустрацијата и дизајнот во Македонија познат под неговиот бренд Celebrate Life, организира 4...   More info

Nova Family Bazaar, 2018

21 Apr 11:00 - 15:00 21 Apr 11:00 - 15:00 - Skopje Skopje
NOVA International Schools NOVA International Schools
NOVA’s Parent-Teacher Association (NOVA PTA) and Nova International Schools are proud to announce the 12th Annual Family Bazaar taking place on Saturday, April 21st from 11:00 to...   More info

Еко акција Да растеме заедно

21 Apr 11:55 - 13:55 21 Apr 11:55 - 13:55 - Skopje Skopje
Градинарски центар ФОЈА Градинарски центар ФОЈА
Драги пријатели и деца, По повод светскиот ден на планетата Замја, ве повикуваме на еден прекрасен настан што ќе се одржи во Сабота на 21 април 2018, со почеток во пет до 12:00...   More info

Аматерски атлетски митинг Скопје 2018

21 Apr 12:00 - 18:00 21 Apr 12:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Philip II Arena Philip II Arena
Ви го претставуваме второто издание на Аматерскиот атлетски митинг Скопје 2018, единствениот атлетски настан на кој ќе се почувствувате како професионалци. Датум: 21 април 2018...   More info

Едукативно-мотивациски семинар Среќен родител=Среќно дете

21 Apr 12:00 - 16:00 21 Apr 12:00 - 16:00 - Skopje Skopje
Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје
СРЕЌА... Сите сакаме да бидеме среќни. Секој некаде ја бара својата среќа, мислејќи дека е до него, пред него, тука некаде наоколу...Но, среќата е вгнездена токму кај нас, во...   More info

Record Store Day #2 во МКЦ

21 Apr 13:00 - 18:00 21 Apr 13:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Друштво, МКЦ и AP(o)TEKA АП(о)ТЕКА vinyl shop ве канат на второто издание на светскиот настан Record Store Day закажан за 21 април со почеток во 13 часот на платото пред МКЦ! На п   More info

Анксиозноста и паничните напади низ гешталтистички пристап

21 Apr 18:00 - 20:30 21 Apr 18:00 - 20:30 - Skopje Skopje
Центар за применета психологија “Дора“/Center for Applied Psychology "Dora" Центар за применета психологија “Дора“/Center for Applied Psychology "Dora"
Луѓето кои живеат со симптоми на анксиозност и панични напади, вистински страдаат длабоко во себе бидејќи се преплавени со хроничен страв и вознемиреност дека постојано ги демне...   More info

Sanat Deliorman in Skopje

21 Apr 22:00 - 22 Apr 01:00 21 Apr 22:00 - 22 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Bruklinski JAZZ Bistro Bruklinski JAZZ Bistro
Sanat Deliorman (vo) Filip Dimishkovski (p) Ivan Bejkov (b) Viktor Filipovski (d) - Sanat Deliorman, who started singing jazz in 2003, when studying translation at Boğaziçi...   More info

Red Sound District IV

21 Apr 23:00 - 22 Apr 04:00 21 Apr 23:00 - 22 Apr 04:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Четврто издание на Red Sound District фестивалот! На 21-ви април, во МКЦ, звуците на Скопје и Амстердам ќе се спојат уште еднаш. Концептот на трите изданија на RSD беше да ви п   More info

Еднодневна Обука за Боење Коса со Работилница | Студио АКТ

22 Apr 11:00 - 19:00 22 Apr 11:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Studio AKT Studio AKT
Како до совршено избоена коса? Центар за едукации и студио АКТ организира : Еднодневна Обука за Боење на коса со Работилница со датум 22 Април Недела. - На оваа обука кандидати   More info

Филмски фестивал за деца и млади (БУФ)

23 Apr 12:00 - 28 Apr 15:00 23 Apr 12:00 - 28 Apr 15:00 - Skopje Skopje
Kinoteka na Makedonija Kinoteka na Makedonija
Седумката е број со посебно значење скоро во сите култури. Имено, тој е среќен број. За нас, бројот седум оваа година, исто така, има посебно значење зашто во април, во Кинотека...   More info

Како да се ограби банка

24 Apr 20:00 - 21:30 24 Apr 20:00 - 21:30 - Skopje Skopje
Dramski Teatar Skopje Dramski Teatar Skopje
Kако да се ограби банка Автор: Сами Фејд Режија: Иван Манасковски Превод: Коле Ангелковски Сценографија: Доротеа Ѓорѓиевска Костимографија: Фросина Настевска Избор на музика...   More info

Avengers: Infinity War | Претпремиера Cineplexx

25 Apr 18:00 - 23:00 25 Apr 18:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Cineplexx MK Cineplexx MK
Биди сведок на кулминацијата... и најсмртоносна пресметка на сите времиња. Одмаздниците и нивните сојузници, супер јунаците, ќе мораат да бидат подготвени да жртвуваат се како би...   More info

Дводневна работилница за маркетинг во FMCG

26 Apr 09:00 - 27 Apr 16:00 26 Apr 09:00 - 27 Apr 16:00 - Skopje Skopje
InStore - Macedonia InStore - Macedonia
Работилницата е наменета за маркетинг менаџери и бренд менаџери и нејзината и нејзината програма е фокусирана на успешно управување со брендот, со портфолиото на брендот, нови п   More info

Лет над кукавичјото гнездо

26 Apr 20:00 - 22:00 26 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
Режија: Ристо Алексовски Превод: Марија Димовска Сценографија и костимографија: Ѓорѓе Јовановиќ Музика: Милан Димушевски Асистент на режија: Емилија Спасова Испициент: Жарко...   More info

IRON MKDEN 3

26 Apr 20:00 - 23:00 26 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
IRON MKDEN III Chetvrtok 20:00h 26.04.2018 vo MKC Skopje Tret po red Tribute to Iron Maiden Ke se druzime so nov izbor na pesni pochnuvajki od prviot do posledniot album na Iron...   More info


© 2018 Siguez