Skopje Design Week 2017 - Country in Focus: Hungary

22 Nov 09:00 - 26 Nov 12:00 22 Nov 09:00 - 26 Nov 12:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
This year's country in focus at the Skopje Design Week is Hungary, with the Shaping Hungary Design in the 21st Century exhibition. http:/www.ministryofpleasure.net/CountryinFocus...   More info

Штетното влијание од користењето на соверемените технологии

22 Nov 17:30 - 18:30 22 Nov 17:30 - 18:30 - Skopje Skopje
Менада Менада
Почитувани, Како дел од проектот Криенка VS. Таблет со особена чест сакаме да ве поканиме на интерактивно предавање за предизвиците кои произлегуваат од прекумерното користење на...   More info

Бесплатно предавање Data Visualization in Adobe Illustrator

22 Nov 18:00 - 19:30 22 Nov 18:00 - 19:30 - Skopje Skopje
Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ)
Бидете присутни на четвртиот од низата бесплатни часови кои Семос Едукација и BEST Скопје ги креираа за вас. Предавач на настанот е Елена Ѓорѓиевска графички дизајнер и Adobe...   More info

Вера, љубов, надеж

22 Nov 20:00 - 22:00 22 Nov 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
Едeн фон Хорват ВЕРА ЉУБОВ НАДЕЖ Мал танц на смртта во пет слики Оваа театарска игра е создадена во соработка со Лукас Кристл Наслов на оригиналот: Ödön von Horváth Glaube Liebe...   More info

Celoveceren koncert na esenski muzicki svecenosti na TANEC

22 Nov 20:00 - 22:00 22 Nov 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Dom na Arm Dom na Arm
TRADICIONALEN CELOVECEREN KONCERT NA N.U. TANEC NA ESENSKI MUZICKI SVECENOSTI VO SORABOTKA SO DIREKCIJA ZA KULTURA NA GRAD...   More info

Skopje Design Week 2017

22 Nov 20:00 - 26 Nov 00:00 22 Nov 20:00 - 26 Nov 00:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Како и секоја година, така и оваа, сo огромна радост ви го претставуваме новото издание на Неделата на дизајн во Скопје! Ве покануваме на креативно, 5-дневно, 24-часовно   More info

Juventus vs Barcelona

22 Nov 20:45 - 22:30 22 Nov 20:45 - 22:30 - Skopje Skopje
Galerija Caffe Galerija Caffe
  More info

This Week at @clubmezzo

22 Nov 23:00 - 26 Nov 04:00 22 Nov 23:00 - 26 Nov 04:00 - Skopje Skopje
Club Mezzo Club Mezzo
Среда .. Бобевски .. ExYu .. Старт 23:00 Четврток .. DjFrantic .. HipHop/RnB .. Старт 23:00 Петок .. DjBranchez .. City Radio .. Старт 00:00 Сабота .. DjBobi .. City Radio .. Стар   More info

Bandix во среда во Club Marakana - почеток: 23:00h!

22 Nov 23:00 - 23 Nov 02:00 22 Nov 23:00 - 23 Nov 02:00 - Skopje Skopje
Club Marakana Club Marakana
Ве чекаме на журка со промотивни цени на пијачки (50 на точено пиво и вино, водка, џин, коњак, пелинковац). Свирката почнува во 23:00часот!!! Влезот со резервација до 23:30h ќе...   More info

На кафе и појадок со Шпаркасе

23 Nov 12:00 - 14:00 23 Nov 12:00 - 14:00 - Skopje Skopje
Trend Caffe Trend Caffe
Драги студенти, На 23 ноември во Trend Caffe Центар во 12 часот, ве покануваме да бидете дел од настанот На кафе и појадок со Шпаркасе каде ќе се одржи презентација на проекто   More info

Thanksgiving Buffet in Distrikt Bar & Kitchen

23 Nov 12:00 - 22:00 23 Nov 12:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Distrikt Bar & Kitchen Distrikt Bar & Kitchen
Имајте совршен Thanksgiving Day заедно со Вашите најблиски и уживајте во специјално приготвеното мени во Дистрикт Бар и Ресторан. Придружете ни се и пробајте ја вкусната храна...   More info

Травијата / La Traviata - Giuseppe Verdi

23 Nov 20:00 - 23:00 23 Nov 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Џузепе Верди ТРАВИЈАТА Диригент: Бисера Чадловска Режисер: Верена Штојбер (Германија) Сценограф и костимограф: Софија Шнајдер (Германија) Кореограф: Саша Евтимова Светло дизајн...   More info

Вера, љубов, надеж

23 Nov 20:00 - 22:00 23 Nov 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
Едeн фон Хорват ВЕРА ЉУБОВ НАДЕЖ Мал танц на смртта во пет слики Оваа театарска игра е создадена во соработка со Лукас Кристл Наслов на оригиналот: Ödön von Horváth Glaube Liebe...   More info

Рингтонс, четврток од 23:00 во Маракана!

23 Nov 23:00 - 24 Nov 02:00 23 Nov 23:00 - 24 Nov 02:00 - Skopje Skopje
Club Marakana Club Marakana
Овој четврток, повторно од 23 часот се гледаме во Маракана! Пијачки на 50 и слободен влез со резервација! :) Резервирајте по СМС на 075 274...   More info

Passion Magic & Stella Teylor # Karaoke Show So Nenad -EVE CLUB

24 Nov 00:00 - 27 Nov 04:00 24 Nov 00:00 - 27 Nov 04:00 - Skopje Skopje
NIGHT CLUB EVE NIGHT CLUB EVE
ПЕТОК 24.11 Петочно,магично,уникатно,и нереално ШОУОТО СО СТЕЛА ТЕЈЛОР и ПАСИОН МЕЏИК нешто несекојдневно,кабаретски.... старт 00:00 ч САБОТА 25.11 КАРAOКЕ ШОУ СО НЕНАД & ДиЏеј...   More info

Бизнис реалност - обука

24 Nov 16:00 - 20:00 24 Nov 16:00 - 20:00 - Skopje Skopje
CEFE Macedonia - ЦЕФЕ Македонија CEFE Macedonia - ЦЕФЕ Македонија
ЦЕФЕ Македонија организира обука на тема Бизнис реалност со обучувач кој има долгогодишно искуство во водење и развој на бизнис, Зоран Витанов. Целта на обуката е учесниците да...   More info

Ангелски викенд со Ана Кубла

24 Nov 18:00 - 26 Nov 20:00 24 Nov 18:00 - 26 Nov 20:00 - Skopje Skopje
Armadea Armadea
АНГЕЛИ, ВИЛИ И ЕДНОРОЗИ предавање и медитација Сите знаеме дека имаме свој ангел чувар. Битие кое ни е доделено од самиот Бог. А дали знаете дека исто така имате и свој еднорог и...   More info

Wedding Weekend -Wedding Expo

24 Nov 20:00 24 Nov 20:00 - Skopje Skopje
Skopje Marriott Hotel Skopje Marriott Hotel
Магазинот за културата на венчавките Во Бело ве поканува на есенскиот Wedding Weekend во Marriott Hotel во Скопје. Организирајте ја вашата свадба за само еден ден, најдобрите креа   More info

Среќен ти роденден

24 Nov 20:00 - 23:00 24 Nov 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Filharmonija Makedonska Filharmonija
Диригент: Борјан Цанев Солист: Љубиша Кировски виолина Програма: П. Шахов: Прелудиум за оркестар бр. 2 К. Голдмарк: Концерт за виолина и оркестар бр. 1 оп. 28 a-moll Џ. Ге   More info

PMG Kolektiv Skopje Vinyl PROMO koncert

24 Nov 21:00 - 25 Nov 00:00 24 Nov 21:00 - 25 Nov 00:00 - Skopje Skopje
МКЦ МКЦ
Ekskluziven INVITES ONLY koncert na PMG Kolektiv promocija na VINILnoto izdanie na 7miot album na bendot PMG Kolektiv Skopje MKC tajna lokacija interesno кој дое може да си...   More info

Настап на Ален Хасановиќ

24 Nov 22:00 - 25 Nov 01:00 24 Nov 22:00 - 25 Nov 01:00 - Skopje Skopje
Campione Caffe Campione Caffe
Петок 24.11.2017 Campione Lounge Bar Ве поканува на настап на Ален Хасановиќ! Почеток: 20:00 со Bobby Sax Понуда: Smirnoff 0.7 juice 2.200 денари Jameson 0.7 4 Red Bull 3.500 дена   More info

Skopje Dance with SUDO (Live) • George Adi • Kox at Minus Eden

24 Nov 23:00 - 25 Nov 06:00 24 Nov 23:00 - 25 Nov 06:00 - Skopje Skopje
Minus Eden Minus Eden
Friday 24 November 2017 Skopje Dance Festival Presents SHIFT Digital Audio Label Night at Minus Eden! Line Up: SUDO Live (SCI TEC) Berlin George Adi (SHIFT Digital Audio Non...   More info

Motorcharge & Steel Hornet - "Rock Club Shadows" Skopje

24 Nov 23:30 - 25 Nov 03:30 24 Nov 23:30 - 25 Nov 03:30 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
Motorcharge will bring down the house supported by Steel Hornet. Hot Thrash power house, Metal on the stage.. Do not miss Motorcharge and Steel Hornet, they are bringing the fire...   More info

Врв Мусала(2.925мнв)

25 Nov 05:00 - 26 Nov 22:00 25 Nov 05:00 - 26 Nov 22:00 - Skopje Skopje
Планинарско Друштво Трансверзалец Планинарско Друштво Трансверзалец
ДПС Трансверзалец организира искачување на Врвот Мусала во Бугарија на 26 Ноември 2017 година. Врвот Мусала е највисокиот врв во Република Бугарија, и на балканскиот полуостров...   More info

Планинарска Вечер 2017 - ПАОК Ентузијаст Струмица

25 Nov 08:00 - 26 Nov 20:00 25 Nov 08:00 - 26 Nov 20:00 - Skopje Skopje
Планинарско Друштво Трансверзалец Планинарско Друштво Трансверзалец
На ден 25.11 2017г. (сабота) во Хотел Цар Самуил с. Банско Струмица ќе се оддржи традиционална меѓународна планинарска вечер во организација на Планинарско Алпинистичкиот Орен   More info

Damon Advanced course

25 Nov 09:00 - 26 Nov 15:00 25 Nov 09:00 - 26 Nov 15:00 - Skopje Skopje
Веледрогерија & Едукативен центар ОРТО ДЕНТА ЕС Веледрогерија & Едукативен центар ОРТО ДЕНТА ЕС
Почитувани колеги, времето на конвенционалната терапија изминува...Овозможете им на Вашите пациенти третман без рецидиви, скоро неекстракционен, со биолошки благи сили и сето тоа...   More info

Младинска Академија [1.2] – Парите Растат На Дрво

25 Nov 09:00 - 26 Nov 18:00 25 Nov 09:00 - 26 Nov 18:00 - Skopje Skopje
Дом на култура „Кочо Рацин“ Скопје - Dom na kultura "Koco Racin" Skopje Дом на култура „Кочо Рацин“ Скопје - Dom na kultura "Koco Racin" Skopje
Почитувани, Сојуз на извидници на Македонија имплементирајќи ја годишната програма продолжува со организирање на наредната трета Младинска Академија која е посветена на тематика   More info

Сертифициран курс по Pranic Healing, Ниво 1

25 Nov 10:00 - 26 Nov 18:00 25 Nov 10:00 - 26 Nov 18:00 - Skopje Skopje
Ars Lucida - Coaching & Training Ars Lucida - Coaching & Training
Pranic Healing е високо развиен и тестиран систем за енергетско исцелување развиен од страна на Мастерот Чоа Кок Суи. Во овој систем се користи прана за да се балансираат, ха   More info

Everybody Yoga

25 Nov 10:00 - 26 Nov 00:00 25 Nov 10:00 - 26 Nov 00:00 - Skopje Skopje
Meditation & Ayurveda Centar AOL Meditation & Ayurveda Centar AOL
Шри Шри Јога викенд насекаде во светот. 25 и 26 ноември '17 од 10-12 часот. Сабота 25 ноември '17 Шри Шри Јога час. Јога за релаксација и длабок одмор, медитации и ведски знаења...   More info

Обука за јавен настап

25 Nov 10:00 - 17:00 25 Nov 10:00 - 17:00 - Skopje Skopje
Tcc Grand Plaza Tcc Grand Plaza
Секој има своја приказна која може да инспирира и мотивира на промени без разлика за каков вид на професија се работи. Постојат многу успешни приказни и искуства кои можат да пону   More info

Работилница за Керамика

25 Nov 10:30 - 12:30 25 Nov 10:30 - 12:30 - Skopje Skopje
Kerakamika Cafe, Make your own Ceramics Kerakamika Cafe, Make your own Ceramics
Dragi kreativci, Povelete na poslednata RABOTILNICA ZA KERAMIKA godinava, kade ke imate moznost da si izrabotite eden keramicki predmet, po svoj dizajn i zamisla ili mnogu...   More info

Убавината и женственоста во индиската култура

25 Nov 11:00 - 26 Nov 14:00 25 Nov 11:00 - 26 Nov 14:00 - Skopje Skopje
108 Yoga House 108 Yoga House
За првпат на нашите простори, 108 Yoga House и Friends of India Macedonia ве покануваат на: Дводневна работилница за жени на тема: Убавината и женственоста во индиската култура...   More info

Натпревар во монолози

25 Nov 11:00 - 18:00 25 Nov 11:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Film school Tintiri - Mintiri Film school Tintiri - Mintiri
Се организира натпревар за најдобра изведба на монолог со времетраење од 1 минута, а во изведба на деца и млади до 20 години. Натпреварот ќе се одржи на 25 ноември 2017 година...   More info

Работилница на тема "Доење"

25 Nov 12:00 - 14:00 25 Nov 12:00 - 14:00 - Skopje Skopje
Lulka Lulka
Почитувани (идни) родители! Ве покануваме на eдукативна работилница за Доење во организација на НВО Лулка! Бројот на присутни е ограничен така да Ве замолуваме да се пријавите на...   More info

Обука за Мотивациски Говорници и Лични Тренери Во Македонија

25 Nov 19:00 - 21:00 25 Nov 19:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Ars Lucida - Coaching & Training Ars Lucida - Coaching & Training
Почитувани, Повелете на информативен разговор на 25.11.2017 во 19ч за обуките за мотивациски говорници и лични тренери. Би сакале ли да помагате на останатите луѓе да се...   More info

Добротворна акција - Насликај ја својата мандала

25 Nov 19:00 - 21:00 25 Nov 19:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Meditation & Ayurveda Centar AOL Meditation & Ayurveda Centar AOL
Веројатно сите знаеме дека цртежот многу говори за нас. Сликањето на мандали имаат свое место и во психологијата. Со нив се занимавал и Карл Јунг кој ги проучувал на себе си, на...   More info

Секс, дрога и рок ен рол

25 Nov 20:00 - 22:00 25 Nov 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Драмски Театар Скопје Драмски Театар Скопје
...   More info

Al Di MEOLA во Скопје @25.11.2017

25 Nov 20:00 - 22:00 25 Nov 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
ВЕЧЕР НА ВИСТИНСКО УЖИВАЊЕ: АЛ ДИ МЕОЛА ГИ СВИРИ БИТЛСИ ВО МОБ! Почитувани пријатели, Огромно задоволство ни е да ви го најавиме следниот проект за оваа година-еден о   More info

10 години Shock Troopers • МКЦ

25 Nov 21:00 - 23:55 25 Nov 21:00 - 23:55 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
10 години Shock Troopers @ МКЦ сабота, 25-ти ноември 2017 Почеток: 21:00 Гости: Gargoyles band Schwartzen Влезници во претпродажба на билетара на МКЦ по цена од 200 мкд. На врата...   More info

Lick Me Like A Lollipop

25 Nov 21:00 - 23:59 25 Nov 21:00 - 23:59 - Skopje Skopje
Body Shakers Body Shakers
Lick Me Like A LoLLipop Highschool Party Avenue Club КОДЕКС НА ОБЛЕКА: Glamour & Sexy DJ PUCI & DJ Darkness & DJ Kike HIP HOP & R`N`B TRAP SERBIAN MUSIC 1000 FREE...   More info

Entering The Gates of Hell- Punk Fest # 2

25 Nov 21:00 - 26 Nov 04:00 25 Nov 21:00 - 26 Nov 04:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
So golemo zadovolstvo vi go najavuvame Punk Fest 2 ..pod pokrovitelstvo na palkata na Rock Club Shadows poleka poleka ova zbidnuvanje zapocnuva da nalikuva i se nadevame natamu ke...   More info

TRISTAN во Скопје, сабота 25 ноември @ ВИП сала Борис Трајковски

25 Nov 23:00 - 26 Nov 06:00 25 Nov 23:00 - 26 Nov 06:00 - Skopje Skopje
Boris Trajkovski Sports Center Boris Trajkovski Sports Center
Време е за најдобриот настан за оваа година. Како круна на сите одлични журки изминатиов период се потрудивме да го донесеме еден од топ 3 артисти од светската транс сцена...   More info

Anthony Rother во Епицентар

25 Nov 23:59 - 26 Nov 05:00 25 Nov 23:59 - 26 Nov 05:00 - Skopje Skopje
Epicentar Epicentar
Anthony Rother Nextdata, Datapunk https:/soundcloud.com/anthony-rother Local Support: Mirko Popov PMG Recordings https:/soundcloud.com/mirkopopov Влез: 400МКД по 01:00 500МКД...   More info

Отворање на ПЗУ Аптека “ЛАЈФ ЛАЈН”-Скопје

27 Nov 13:00 27 Nov 13:00 - Skopje Skopje
Lifeline Pharmacy Lifeline Pharmacy
  More info

Практични обуки за студенти

27 Nov 16:00 - 29 Nov 16:00 27 Nov 16:00 - 29 Nov 16:00 - Skopje Skopje
Akademik Akademik
Со цел да се надгради академското знаење на студентите по право, како и за подобрување на практичните вештини, Академик, втора година по ред, организира практични обуки за студен   More info

Јога работилница "Најди ја својата точка на рамнотежа"

27 Nov 19:00 - 20:30 27 Nov 19:00 - 20:30 - Skopje Skopje
Meditation & Ayurveda Centar AOL Meditation & Ayurveda Centar AOL
Првиот базичен контакт кој сме го имале со нашите родители бил допирот. Потоа следи осамостојувањето кое сме го направиле со првиот исчекорен чекор. Од првите години на нашио   More info

Business English Blocks

27 Nov 19:30 - 30 Nov 21:00 27 Nov 19:30 - 30 Nov 21:00 - Skopje Skopje
Bridges Learning Center Bridges Learning Center
The theme of this block is Interviews and Resumes . We will discuss interview questions and answers, qualifications, how to present yourself, and more! - -Quick, intensive...   More info

НЛП Стартер - Денови кои носат промена

28 Nov 17:00 - 30 Nov 20:00 28 Nov 17:00 - 30 Nov 20:00 - Skopje Skopje
NLP Macedonia - Center for Business Psychology SEE NLP Macedonia - Center for Business Psychology SEE
Направете нешто убаво и несекојдневно за себе! Бидете и вие дел од оваа прекрасна, светски призната НЛП програма. НЛП Стартерот ќе ви овозможи да го зајакнете вашиот ментален...   More info

Лебедово езеро / Swan Lake - P. I. Tchaikovsky

29 Nov 20:00 - 23:00 29 Nov 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Петар Илич Чајковски ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО Диригент: Бисера Чадловска Кореограф: Виктор Јаременко (Украина) Сценограф: Андреј Злобин (Украина) Костимограф: Гана Ипатиева ( Украина...   More info

Актуелни прашања поврзани со работењето на централниот регистар

30 Nov 10:30 - 15:00 30 Nov 10:30 - 15:00 - Skopje Skopje
Hotel Continental - Skopje Hotel Continental - Skopje
АКТУЕЛНИ ПРАШАЊА ПОВРЗАНИ СО РАБОТЕЊЕТО НА ЦЕНТРАЛНИОТ РЕГИСТАР НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ПРАВНИТЕ...   More info

DUBAI TOUR

30 Nov 13:00 - 04 Dec 12:00 30 Nov 13:00 - 04 Dec 12:00 - Skopje Skopje
Vas Tour Macedonia Vas Tour Macedonia
Don't miss this great offer to Dubai -4 nights -METROPOLITAN HOTEL 4 -Breakfast included -Professional guide throughout the tour For additional information contact us: Tel: 02...   More info

Implantologia Basica #3

30 Nov 19:00 - 03 Dec 19:00 30 Nov 19:00 - 03 Dec 19:00 - Skopje Skopje
Solun Hotel & Spa Solun Hotel & Spa
Ready to implement implant dentistry into your practice? Continue to perfect your skills at Implantologia Basica 3 learn more about implant placement. The course topics covered...   More info

Концерт на LIARS во МКЦ ★ Таксират 19

30 Nov 20:00 - 23:00 30 Nov 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Експерименталниот андергарунд арт-рок бенд LIARS кој британскиот Гардиан го нарекува и господар на ексцентричната електроника на 30-ти ноември ќе настапи во Младински Културен Цен   More info

Beaujolais Nouveau Wine Tasting

30 Nov 20:00 - 01 Dec 00:00 30 Nov 20:00 - 01 Dec 00:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Новото Божоле пристигна во Македонија! Јавна Соба и Братството Божоле во Македонија ве поканува на дегустација на Beaujolais nouveau 2017 вино надополнето со вкусна храна во четв   More info

Skopje Wine Salon - Vinodonia 2017

01 Dec 16:00 - 02 Dec 20:00 01 Dec 16:00 - 02 Dec 20:00 - Skopje Skopje
Skopje Marriott Hotel Skopje Marriott Hotel
Оваа година по втор пат на 1ви и 2ри декември во хотелот Мериот во Скопје ќе се одржи Скопскиот вински салон-Винодонија 2017, најзначајниот вински настан во Македонија. Овој салон...   More info

The Hounds во Rock Club Shadows!

01 Dec 23:00 - 02 Dec 04:00 01 Dec 23:00 - 02 Dec 04:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
The Hounds are coming back to the Shadows, and they are hungry for more! Целовечерна журка и рокање до зори со најголемите хитови! Повелете! 01.12 (Петок) Старт: 23:00ч Keep...   More info

Едукативен семинар Пристап до генерација Z и генерација ALPHA

02 Dec 09:30 - 15:00 02 Dec 09:30 - 15:00 - Skopje Skopje
Faculty of Philosophy - Skopje Faculty of Philosophy - Skopje
Почитувани, По огромниот интерес за првиот семинар Пристап до генерација Z и генерација ALPHA низ современи педагошки, психолошки и дефектолошки применливи иновации, Здружението...   More info

Пулсова дијагностика со Д-р Авишек Мишра од Индија

02 Dec 10:00 - 04 Dec 19:00 02 Dec 10:00 - 04 Dec 19:00 - Skopje Skopje
Ayurveda Centar AOL Ayurveda Centar AOL
-Дали знаете дека Ајурведата ги има одговорите за сите болести? -Дали би сакале за 3 минути да ги дознаете сите болести во своето тело за кои не знаете дека постојат? -Како се...   More info

Обука: Критичко пишување

02 Dec 10:00 - 16:00 02 Dec 10:00 - 16:00 - Skopje Skopje
OpenSpace- CoWorking Space Skopje OpenSpace- CoWorking Space Skopje
Дали сте пишувале порано критички текстови на која било тема? Дали сакате да научите да пишувате критички? Дали сакате да научите како да ги читате критичките текстови? Дали сака   More info

Aikido seminar with Daniele Montenegro sensei

02 Dec 11:00 - 03 Dec 13:00 02 Dec 11:00 - 03 Dec 13:00 - Skopje Skopje
Карате Клуб Работнички - Скопје/Karate Klub Rabotnicki - Skopje Карате Клуб Работнички - Скопје/Karate Klub Rabotnicki - Skopje
Daniele Montenegro was born in Turin 1982 and began training Aikido at the age of 5. In 2000, after obtaining 1st Dan rank when he was only 17, he starts following Yoji Fujimoto...   More info

Лебедово езеро / Swan Lake - P. I. Tchaikovsky

02 Dec 20:00 - 23:00 02 Dec 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Петар Илич Чајковски ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО Диригент: Бисера Чадловска Кореограф: Виктор Јаременко (Украина) Сценограф: Андреј Злобин (Украина) Костимограф: Гана Ипатиева ( Украина) Репе   More info

Концерт на Киборг ★Таксират19

02 Dec 21:00 - 23:00 02 Dec 21:00 - 23:00 - Skopje Skopje
МКЦ МКЦ
По 20 години: Македонските сајберпанк пионери Kiborg (Mkd) се враќаат на сцена, со концерт на ПИН музичката конференција и шоукејс фестивал, организирана во рамки на ТАКСИРАТ...   More info

Марио Батковиќ на ПИН ★Таксират 19

02 Dec 22:00 - 23:00 02 Dec 22:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Извонредниот хармоникаш МАРИО БАТКОВИЌ кој на меѓународната музичка сцена поставува нови стандарди кога е новата музика, односно современата класична музика во прашање, во рамки...   More info

Kramer и Live Wire во Rock Club Shadows!

02 Dec 23:30 - 03 Dec 04:00 02 Dec 23:30 - 03 Dec 04:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
KRAMER доаѓаат во Сенките! Најдобриот хард рок бенд од Ниш, соседна Србија, ќе дојдат да ве запалат со нивните најголеми хитови! Rock Club Shadows се почестени да бидат дел о   More info

Share and Care Activity Week

04 Dec 02:00 - 09 Dec 02:00 04 Dec 02:00 - 09 Dec 02:00 - Skopje Skopje
Скопје - Skopje Скопје - Skopje
Would you like to help others and make the world a better place to live in? Estiemers in action! Join us! LG Skopje for the first time is organizing an unforgettable SERC themed...   More info

Masterclass: Hacking & Securing Windows Infrastructure in Skopje

04 Dec 08:30 - 07 Dec 17:30 04 Dec 08:30 - 07 Dec 17:30 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Ethical Hackers Combo Paula Januszkiewicz and Greg Tworek in Skopje Price: 999 EUR In the period of 04 Dec 07 Dec 2017 as a part of a security event of the year, organized by...   More info

ОБУКА за стекнување „Лиценца за физичко обезбедување“

04 Dec 11:00 - 09 Dec 16:00 04 Dec 11:00 - 09 Dec 16:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Комората на Република Македонија за приватно обезбедување, организира ОСПОСОБУВАЊЕ за ФИЗИЧКО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ за стекнување со ЛИЦЕНЦА ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ во градот Скопје , во периодо   More info

Балет на Мраз - Оревокршачка / Ballet on ice - Nutcracker

04 Dec 20:00 - 22:00 04 Dec 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
На 4ти декември, на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата Оревокршачка од Петар И...   More info

Сизиф на Pluto's Doubts • концертен перформанс

04 Dec 21:00 - 23:30 04 Dec 21:00 - 23:30 - Skopje Skopje
МКЦ МКЦ
На 4-ти декември во Кино Фросина, Pluto's doubts ве носат на концертен осврт кон сѐ што се нашло во орбитата на нивниот деби-албум. Деветте нумери содржани на изданието СИЗИФ, п   More info

Обука за пишување проекти

06 Dec 10:00 - 07 Dec 16:00 06 Dec 10:00 - 07 Dec 16:00 - Skopje Skopje
OpenSpace- CoWorking Space Skopje OpenSpace- CoWorking Space Skopje
Научете како се развива една идеја до реализација или доколку веќе имате некоја идеја за проект, креативно решение за некој општествен предизвик ЦЕКОС ќе ви пружи стручна помош да...   More info

НВО САЕМ “Активно граѓанство = Подобро Општество"

06 Dec 10:00 - 18:00 06 Dec 10:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
  More info

SABATON

07 Dec 13:00 07 Dec 13:00 - Skopje Skopje
Taksirat Taksirat
MacedoniaDEC 7, 2015SKOPJE TAKSIRAT...   More info

SKI Opening Kopaonik

07 Dec 16:00 - 10 Dec 19:00 07 Dec 16:00 - 10 Dec 19:00 - Skopje Skopje
Nehar Travel Nehar Travel
КОПАОНИК Најпознат туристички центар во Србија, преку целата година нуди идеални услови за активен одмор и уживање во природа, поради богата и занимлива спортско рекреативна пону   More info

Darko Rundek • Apocalypso Now @Taksirat

07 Dec 19:30 - 22:30 07 Dec 19:30 - 22:30 - Skopje Skopje
МКЦ МКЦ
Еден од најреномираните музички автори во регионот, Darko Rundek (Official) се враќа на ТАКСИРАТ со самостоен концерт за прослава на 20-годишнината од неговиот соло првенец...   More info

Набуко / Nabucco - G. Verdi

07 Dec 20:00 - 23:00 07 Dec 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Џузепе Верди НАБУКО Диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Огњан Драганов (Бугарија) Сценограф: Живојин Трајановиќ Костимограф: Тања Медарова-Стојановска Асс. Диригент : Катерина С   More info

Куку Леле

09 Dec 20:00 - 10 Dec 03:00 09 Dec 20:00 - 10 Dec 03:00 - Skopje Skopje
Колектив / Kolektiv Колектив / Kolektiv
Куку Леле брендот на елеганцијата со јавен настап во Колектив. Не ја испраќаме оваа година никаде него ја дозавршуваме со настапот на Куку Леле. Уживате, а и ние со вас. Темов...   More info

Evolucija LIVE

09 Dec 22:00 - 10 Dec 02:00 09 Dec 22:00 - 10 Dec 02:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
Bend Evolucija osnovao je u Švajcarskoj 2007. basista Dragiša Marinjes. Godine 2007. objavljuju album prvenac Baklja slobode za najstariju nezavisnu izdavačku kuću u Srbiji Take...   More info

Evolucija во Rock Club Shadows!

09 Dec 23:50 - 10 Dec 04:00 09 Dec 23:50 - 10 Dec 04:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
Evolucija доаѓаат во Rock Club Shadows! За првпат кај нас, Швајцарскиот Екс-Ју бенд Еволуција пристигнуваат во Сенките! Основан во 2007, бендот настапувал низ повеќе европски мет   More info

Идеме на Global Talent!

13 Dec 17:30 - 19:00 13 Dec 17:30 - 19:00 - Skopje Skopje
Ekonomski Fakultet - Skopje, Univerzitet "Sv. Kiril i Metodij" Ekonomski Fakultet - Skopje, Univerzitet "Sv. Kiril i Metodij"
Што ако ти кажеме дека имаш супер кул можност да стекнеш работно искуство во престижни компании од типот на Microsoft, Tata Consultancy, Electrolux, DHL и многу други? Дознај...   More info

Претпремиера #StarWarsLastJedi | Cineplexx

13 Dec 19:00 - 23:00 13 Dec 19:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Cineplexx MK Cineplexx MK
Не ја пропуштај претпремиерата на еден од најочекуваните филмови оваа година! Војна на ѕвездите: Последниот џедај ни доаѓа во среда, 13. декември во 19:00 часот. Откако Војна...   More info

Балетски триптих

14 Dec 20:00 - 21:30 14 Dec 20:00 - 21:30 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
БАЛЕТСКИ ТРИПТИХ Агонија на срцето Ицик Галили (Израел) Софата Ицик Галили (Израел) Песна над песните Сташа Зуровац (Хрватска) Агонија на срцето Кореограф и светло дизајн...   More info

Работилница: Цртање Мандали

15 Dec 18:30 - 21:30 15 Dec 18:30 - 21:30 - Skopje Skopje
Inside Yoga Inside Yoga
Мандалата е геометриска фигура која го претставува универзумот (личниот поглед на универзумот). Секоја мандала е еден посебен свет кој одговара само на личноста која го создава...   More info

РАМПАРАРАМИЗИРАЊЕ, концерт на СУПЕРХИКС во Скопје!

15 Dec 20:30 - 23:59 15 Dec 20:30 - 23:59 - Skopje Skopje
Boris Trajkovski Sports Center Boris Trajkovski Sports Center
РамПаРаРам е стихот кој последнава година најчесто го слушаме. Во кола, по дома, на ТВ, од фрижидер, во комшии, на пиво, во диско, насекаде... А 15 декември е денот кој ќе му да   More info

Посакувај и остварувај - Искуствена работилница

16 Dec 10:00 - 17 Dec 18:00 16 Dec 10:00 - 17 Dec 18:00 - Skopje Skopje
Hotel Victoria Hotel Victoria
Сè во овој наш Универзум се движи и се менува. Така и времето, така и ние. Се приближуваме кон крајот на оваа наша 2017, и пополека ни се приближува 2018 година. Позади нас имаме...   More info

Дводневна работилница

16 Dec 10:00 - 17 Dec 18:00 16 Dec 10:00 - 17 Dec 18:00 - Skopje Skopje
Tcc Grand Plaza Tcc Grand Plaza
Она што го гледаме надвор од себе е резултат на она кое го носиме длабоко во себе.За да направиме било каква промена потребно е да почнеме со промената од самите себе.Тоа е единс   More info

Звучна Купка - Релаксација и Медитација преку Звук

16 Dec 20:00 - 21:00 16 Dec 20:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Inside Yoga Inside Yoga
ЗОШТО ЗВУЧНА КУПКА или SOUNDBATH? Звучната купка промовира исцелување на сите нивоа, длабока релаксација и мир, проширување на свеста, и отварање на целиот енергетски систем на   More info

Звучна купка за длабока релаксација

18 Dec 20:30 - 21:30 18 Dec 20:30 - 21:30 - Skopje Skopje
Namaste Yoga Namaste Yoga
Колку често помислувате дека ви треба одмор од секојдневните обврски и стресни ситуации низ кои поминувате? Колку често посакувате да се опуштите ама не знаете како? Можеби п   More info

Востание Фестивал 3 / Vostanie Festival 3

22 Dec 19:30 - 23 Dec 00:29 22 Dec 19:30 - 23 Dec 00:29 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Diehard Booking ВОСТАНИЕ 3 музички фестивал: Noviot Pochetok The New Beginning 15 години Hardfaced Odd Crew (Софија, Бугарија) TrendKill DRIOMA 22-ри Декември (петок), МКЦ...   More info

Турандот / Turandot - G. Puccini

22 Dec 20:00 - 23:00 22 Dec 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Џакомо Пучини ТУРАНДОТ Диригент: Бисера Чадловска Режисер Сценограф Костимограф: Џанкарло дел Монако (Италија) Светло дизајн: Волфганг фон Цубек (Австрија) Асс. Диригент: Кате   More info

13-то традиционално зимско искачување на Титов Врв

24 Dec 05:00 - 18:00 24 Dec 05:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Планинарско Друштво Трансверзалец Планинарско Друштво Трансверзалец
ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ го организира 13-то традиционално зимско искачување на Титов Врв на 24 Декември 2017 год. Титов Врв уште познат како Голем Турчин или Шар е највисокиот врв на...   More info

Клеопатра / Cleopatra - Балетски спектакл / Ballet Spectacle

27 Dec 20:00 - 23:00 27 Dec 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Василиј Медведев (Русија) Нерија Голдберг (Литванија) КЛЕОПАТРА Балетски спектакл Бисера Чадловска диригент Василиј Медведев (Русија) кореограф Нерија Голдберг (Литванија...   More info

Els / Veneras - with the Germans

29 Dec 09:00 - 09 Jan 14:00 29 Dec 09:00 - 09 Jan 14:00 - Skopje Skopje
Venera Kemalovski - Balkan Employment Service Venera Kemalovski - Balkan Employment Service
ЕЛС ЧЕКОР НАПРЕД ЗА СВОИТЕ КЛИЕНТИ ! Почитувани студенти, нашата компанија организира ориентациони состаноци со Германски работодавачи ( ВАШИ ПРЕТХОДНИТЕ ЛЕТА ) од разни...   More info

Магаре и музика 1 (фестивал на Балкан Велики)

29 Dec 20:00 - 30 Dec 01:00 29 Dec 20:00 - 30 Dec 01:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
29ти декември 21:00 01:00 билети за 200 ден. во претпродажба во: Младински Културен Центар, MkTickets и Купи Карти За Се. 400 ден. на врата МАГАРЕ И МУЗИКА!!! Фестивал на Балкан...   More info

Les 2 Alpes 06-13 January 2018

05 Jan 21:00 - 14 Jan 15:00 05 Jan 21:00 - 14 Jan 15:00 - Skopje Skopje
Nehar Travel Nehar Travel
Јануарско скијање на вториот најстар ски центар во Европа после Шамони, а воедно и еден од највисоките со глечерот на висина од 3600м. (тука се скија и во лето) Град со околу 2000...   More info

Kreator / Vader i Dagoba vo Skopje! 23.01.2018-Mkc

23 Jan 18:30 - 23:00 23 Jan 18:30 - 23:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Terrorvoid Promotions со гордост, ви го претставуваат најмасивниот метал концерт до сега во Македонија. Kreator, Vader I Dagoba на 23ти Јануари 2018 година, ке го збришат Скопје...   More info

Tignes & Val d' Isere 02-11 February

02 Feb 21:00 - 11 Feb 00:00 02 Feb 21:00 - 11 Feb 00:00 - Skopje Skopje
Nehar Travel Nehar Travel
На само 5км од француско-италијанската граница, се наоѓа еден од најатрактивните скијачки центри во Франција Espace Killy, именуван по трократниот олимписки шампион Jean-Claude...   More info

Меѓународно Сертифицирана Обука за Јога Учители

03 Feb 08:00 - 16 Feb 16:00 03 Feb 08:00 - 16 Feb 16:00 - Skopje Skopje
Namaste Yoga Namaste Yoga
Следи го своето срце и продлабочи го своето знаење и разбирање за јогата. Стани светски сертифициран, инспиративен јога учител и направи го овој свет подобро место за живеење п   More info


© 2017 Siguez