Бесплатен БоБ Светилник демо час за деца од 4 до 7 год

26 Apr 17:30 - 18:30 26 Apr 17:30 - 18:30 - Skopje Skopje
Brainobrain Svetilnik Brainobrain Svetilnik
Во среда на 26.04.2017 во 17.30ч. бесплатен БоБ Светилник демо час за деца од 4 до 7 год. Заради ограничениот број на места, пријавете го присуството на 070 785 443 ПРИДОБИВКИ о   More info

How Israel became the Startup Nation

26 Apr 18:00 - 19:00 26 Apr 18:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Seavus incubator Seavus incubator
For a relatively young country, Israel has managed to build a start-up community that has surpassed all expectations and benchmarks. The question that everybody is asking is how...   More info

Building a successful startup eco-system

26 Apr 18:00 - 19:30 26 Apr 18:00 - 19:30 - Skopje Skopje
Seavus Incubator Seavus Incubator
For a relatively young country, Israel has managed to build a start-up community that has surpassed all expectations and benchmarks. The question that everybody is asking is how...   More info

Slovenian Movie Night in VCS/ Словенечка Филмска Вечер во ВЦС

26 Apr 18:00 - 20:00 26 Apr 18:00 - 20:00 - (( Kisela Voda )) (( Kisela Voda ))
Волонтерски Центар Скопје Волонтерски Центар Скопје
On the end of month April we are glad to invite you to join us on the Slovenian Movie night in VCS, this Wednesday 26 of April. Your hosts will be our volunteer from Slovenia...   More info

Sobir na Globalnoto Sestrinstvo

26 Apr 18:00 26 Apr 18:00 - Skopje Skopje
Armadea Armadea
Druzba, spodeluvanje, poddrshka, meditacija na globalno nivo zaedno so drugite sestrinski krugovi shirum svetot, zabava ... Programa: Do 18h pristiganje 18:0 18:30zapoznavanje...   More info

НОЌНО #1

26 Apr 19:00 - 21:00 26 Apr 19:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Sv. Andreja kanjon Matka Sv. Andreja kanjon Matka
Започнуваме со ноќните тури за оваа 2017.Се собираме во 19:00 пред Универзална сала.Ќе возиме до Матка од десната страна на Вардар. Задолжително е носење на кацига,предно и задно...   More info

26-ти Мирен Марш- Берово За Заедничка Македонија

26 Apr 19:00 - 20:00 26 Apr 19:00 - 20:00 - Berovo Berovo
Plostad Berovo Plostad Berovo
Од страна на граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија се повикуваат сите граѓани без разлика на партиска, верска или етничка припадност да присуствуваат на дваесет и шестио   More info

Soirée Francophone - Thème "Voyages"

26 Apr 19:30 - 22:00 26 Apr 19:30 - 22:00 - Tetovë Tetovë
SHEND e VERË SHEND e VERË
Mesdames et Messieurs, bienvenue sur ce vol C-A-F-E-F-R-A-N-C-O-P-H-O-N-E-26/04/2017 à destination de la Francophonie. L’ensemble de l’équipage de l’Alliance Française a le...   More info

Среда со Маестро

26 Apr 20:00 - 23:00 26 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
La Tana La Tana
Среда...срекен ден со највеселите...Маест   More info

Таен Евент во Јавен Алтернативен Простор

26 Apr 20:00 - 27 Apr 01:00 26 Apr 20:00 - 27 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ" Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ"
Драги пријатели, браќа и сестри, еве ние од Бла Бла Тв на ново радно место Кафиќ, Клуб, на градската плажа Парк ве покануеме вас најблиските и нивните блиски, на Интимно Отварање...   More info

Queen Real Tribute

26 Apr 20:00 - 27 Apr 00:30 26 Apr 20:00 - 27 Apr 00:30 - Skopje Skopje
Станица 26 Станица 26
Queen Real Tribute Најголемиот Queen Real Tribute проект ќе одржи повеќе часовен концерт во клубот Станица 26 на 26.04.2017 со почеток во 20:00 часот. Бенд кој свири концерти низ...   More info

Гала концерт - 70 години Македонска опера и балет

26 Apr 20:00 - 23:00 26 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
ПРОГРАМА: Ж.Бизе Увертира од операта ,,Кармен Г. Доницети Арија на Норина Quel guardo il cavaliere од операта Дон Пасквале Исполнува: Ивана Здравкова Ф. Лехар Арија на Џудита...   More info

Coldplay

26 Apr 20:00 - 23:59 26 Apr 20:00 - 23:59 - Skopje Skopje
Jazz Inn Skopje - Legend Pub Jazz Inn Skopje - Legend Pub
Ovaa sreda, vecer za ljubitelite na COLDPLAY... Se sto e najdobro na edno mesto, slusnete gi najgolemite nivni hitovi prosledeni na video bim preku vidoe spotovi, koncerti...   More info

Жива музика Среќна Среда Мезе бар Сопотско Понуда 299

26 Apr 20:00 - 27 Apr 00:00 26 Apr 20:00 - 27 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Meze Bar Sopotsko Meze Bar Sopotsko
Традицијата продолжува, ве канима на уште една не заборавна среда во Мезе Бар Сопотско со најдобрата понуда од 299 ден., која на ваше барање решивме да ја зачиниме со жива...   More info

LEDRI VULA at SEEU (OPEN-AIR)

26 Apr 20:30 - 27 Apr 00:30 26 Apr 20:30 - 27 Apr 00:30 - Tetovë Tetovë
South East European University (SEEU) South East European University (SEEU)
Ultra Caffe ne bashkepunim me Parlamentin Studentor (SEEU), sjellin eventin e vitit 2017, i cili organizohet ne SEEU ne ambient te hapur (Open Air) perpara rektoratit. LEDRI...   More info

WannabeeZ @Rakija Bar Kaldrma

26 Apr 21:30 - 27 Apr 01:30 26 Apr 21:30 - 27 Apr 01:30 - Skopje Skopje
Rakija Bar "Kaldrma" Rakija Bar "Kaldrma"
Неделно мастење со WannabeeZ во Rakija Bar Kaldrma !!! Шири дизни и рокај до сабајле!!! Сковин ракија 50 ден. Марков Манастир ракија 50 ден. Златен Даб 0,5 100 ден. Се гледаме...   More info

Dj Limonov @ "Shilla" Student Party

26 Apr 22:00 - 27 Apr 00:05 26 Apr 22:00 - 27 Apr 00:05 - Ohrid Ohrid
Shilla - coffee & bar Shilla - coffee & bar
За прв пат во Охрид: Dj Limonov @ Shilla Student Party Среда 26/04 @ 22:00 Резервирајте на време 075 860...   More info

Караоке со Ненад▐ Club Avenue▐ Среда (Машински и Фармација)

26 Apr 23:58 - 27 Apr 03:58 26 Apr 23:58 - 27 Apr 03:58 - Skopje Skopje
Club Avenue Club Avenue
ПРОВЕРЕНО, НАЈДОБРО, ТРАДИЦИОНАЛНО КАРАОКЕ ШОУ СО Nenad И Dj Bobi ! Дојдете насмеани, весели и среќни и сите заедно да пееме во еден глас Резервации и Информации: 075 339-588...   More info

U.S. Embassy Macedonia Educational Exchange Opportunities

27 Apr 11:00 - 16:00 27 Apr 11:00 - 16:00 - Struga Struga
American Corner Struga American Corner Struga
On April 27, 2017, Thursday, Mr. Gazmend Ilazi, Educational Affairs Assistant at the U.S. Embassy in Skopje, will present the educational exchange scholarships offered by the...   More info

Kings's Day / Orange Day @ Nano Bar

27 Apr 12:00 - 28 Apr 00:00 27 Apr 12:00 - 28 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Nano Bar Nano Bar
Добредојдени сте на целодневна портокалова забава во Нано Бар. Неформално одбележување на Денот на Кралот на Холандија...   More info

Локални младински муабети во Скопје | Muhabete Rinore Lokale

27 Apr 12:00 - 15:00 27 Apr 12:00 - 15:00 - Skopje Skopje
Совет На Град Скопје Совет На Град Скопје
Би сакале да Ве поканиме да присуствувате на локалниот младински форум во Скопје, кој е предвидено да се одржи на 27 април (четврток) во салата на Советот на Град Скопје, со поче   More info

Tasting Ideas #4 - Spring Edition

27 Apr 17:00 - 19:00 27 Apr 17:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Заедничко пролетно будење. Да ги разбудиме вашите бизнис идеи. Да ја дефинираме заедно вашата идеа и да ви помогнеме како најлесно би почнале со реализација. Ве покануваме зае   More info

Водена Медитација

27 Apr 18:00 - 19:00 27 Apr 18:00 - 19:00 - Skopje Skopje
Body Leaders Body Leaders
Среќа, среќа, среќа....:) Што е среќа? Што ве прави среќни? Дали среќата е надвор од вас ....или внатре во вас ? Ви фали позитивна енергија? Можеби имате се ама сепак нешто ви...   More info

Априлско Language Cafe во Скопје

27 Apr 18:00 - 21:00 27 Apr 18:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Кафе Бар Љубов Кафе Бар Љубов
Зборувате друг јазик но не се чувствувате сигурни? Дали сакате да дознаете повеќе за странски јазици и различни култури? Дали сакате да запознаете млади луѓе од други земји?! На...   More info

Ослободете се од вашите емотивни и ментални блокади

27 Apr 18:30 - 20:30 27 Apr 18:30 - 20:30 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Преокупирани сте со себе и со години ги носите вашите животни приказни, емотивната врзаност, убедуваањата... Некои од нив се бескорисни идеи, други се емотивни остатоци од тешките...   More info

Bitola: GLOW & YMLP Info Session

27 Apr 19:00 - 20:00 27 Apr 19:00 - 20:00 - Bitola Bitola
American Corner Bitola American Corner Bitola
Come learn more about Camps GLOW (Girls Leading Our World) & YMLP (Young Men's Leadership Camp) Thursday April 27th at 19:00 at American Corner Bitola! The presentation will...   More info

Медитација "360 степени" - Моханџи Македонија

27 Apr 20:00 - 22:00 27 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
SINO - СИНО SINO - СИНО
Моханџи Македонија ве поканува на Медитација 360 степени овој четврток од 20:00 часот во Центар СИНО. Медитацијата ја води преку аудио запис духовниот учител Моханџи, а трае час...   More info

Гласот на славејот

27 Apr 20:00 - 23:00 27 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Filharmonija Makedonska Filharmonija
Диригент: Даниел Рајскин (Русија) Солист: Милена Арсовска сопран Програма: Н. Крстевски: Хипнагогија во Тулијанум O. Golijov: Три песни за сопран и оркестар А. Glazunov...   More info

Четврток со Маестро

27 Apr 20:00 - 23:00 27 Apr 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
La Tana La Tana
И овој Четврток забава со Маестралните...резервации 078 200...   More info

Дон Кихот – Лудвиг Минкус (Балет)

27 Apr 20:00 - 22:00 27 Apr 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
ДОН КИХОТ Лудвиг Минкус (Балет) 27.04.2017 во 20.00 часот Билетите се во продажба на билетарницата на МОБ 02/3118451, ЈУГОТОН ГТЦ 1-кат, и онлајн на www.mob.mk и www.karti.com...   More info

Премиера на претставата „Да му веруваш на дедо“

27 Apr 20:00 - 21:30 27 Apr 20:00 - 21:30 - Skopje Skopje
Salon 1919 Salon 1919
Драмската секција на Гимназија Алгоритам традиционално ви се претставува со нова театарска изведба ДА МУ ВЕРУВАШ НА ДЕДО . Повелете на уште едно дружење и многу смеа...   More info

80s & 90s with Miss Marquiz

27 Apr 20:00 - 23:59 27 Apr 20:00 - 23:59 - Skopje Skopje
Jazz Inn Skopje - Legend Pub Jazz Inn Skopje - Legend Pub
Ovoj cetvrtok, Marquiz se vrakja so nejzinite zabavi za igranje na ritmicnite zvuci od neodolivite, strastni 80ti i harizmaticnite 90ti. Cetvrtok e najsizicki den za iskacanje u...   More info

Боби Павловски во Градска Кафеана Фурна

27 Apr 20:30 - 23:59 27 Apr 20:30 - 23:59 - Skopje Skopje
Gradska Kafeana Furna Gradska Kafeana Furna
Боби Павловски во Градска Кафеана Фурна! Разиграна музичка атмосфера со единствениот Bobi Pavlovski во Gradska Kafeana Furna. Уживајте во прекрасен амбиент и деликатесна тра   More info

ЧЕтврток со Бојан Чакра!

27 Apr 21:00 - 28 Apr 00:00 27 Apr 21:00 - 28 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Che Cafe Bar Che Cafe Bar
Фино културно си тераме со Чакра. Звуците на џезот, фанкот, соул итн. Алтернативен ЧЕтврток е секогаш убав...   More info

Twelve Moons of Jazz

27 Apr 21:30 - 28 Apr 02:30 27 Apr 21:30 - 28 Apr 02:30 - Skopje Skopje
Станица 26 Станица 26
Понекогаш ќе приметиш дека месечевите мени се менуваат, понекогаш ќе приметиш дека и твојата положба се менува, понекогаш ја приметуваш заглвеноста во сопствената досада бидејќи...   More info

Acoustic Eruption Live@Rockafana!

27 Apr 21:30 - 28 Apr 00:30 27 Apr 21:30 - 28 Apr 00:30 - Bitola Bitola
Rockafana - Рокафана Rockafana - Рокафана
  More info

HAPPY 11th BIRTHDAY LIQUID CAFE - rodendenska zabava cetvrtok 27.04

27 Apr 22:00 - 28 Apr 01:00 27 Apr 22:00 - 28 Apr 01:00 - Ohrid Ohrid
Liquid-cafe Ohrid Liquid-cafe Ohrid
DAMI I GOSPODA !!! Ve pokanuvame ovoj cetvrtok na nashata rodendenska zabava 11 GODINI LIQUID CAFE. Edinaeset prekrasni godini pominati zaedno. Prodolzuvame ponataka so isto...   More info

The Ringtones, четврток во Маракана!

27 Apr 23:55 - 28 Apr 03:55 27 Apr 23:55 - 28 Apr 03:55 - Skopje Skopje
Club Marakana Club Marakana
Повелете на журче со Рингтонс, овој четврток во клуб Маракана! Старт 00:30, влез бесплатен! The Ringtones: Дина Јовановска вокал Симон Пеоски гитара и вокал Дарко Фотиновски...   More info

Dance All Night @Versus Bar

28 Apr 02:00 - 01 May 01:00 28 Apr 02:00 - 01 May 01:00 - Kumanovë Kumanovë
Versus Bar Versus Bar
Овој викенд продолжуваме со исто темпо.Бидете и вие дел од најдобрите забави. ПЕТОК 28.04.2017 DJ SICKY Balkan Party Happy Hour 21:00-22:00 Плати едно-Земи две Старт: 21:00...   More info

Традиционален Велигденски Концерт

28 Apr 08:00 - 22:00 28 Apr 08:00 - 22:00 - Veles Veles
Народен Театар Јхкџинот Велес Народен Театар Јхкџинот Велес
Традиционален Велигденски Концерт во Велес Traditional Easter Concert in...   More info

Organiziran Prevoz od Skopje do Bel Raj Miravci i nazad.

28 Apr 09:00 - 01 May 21:00 28 Apr 09:00 - 01 May 21:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Prevoz od Skopje zeleznicka stanica do Miravci Bel Raj vo dvata pravci .Cena 1200den povratna karta, so trganje na 28.04.2017 vrakjanje 01.05.2017...   More info

Private SALE up to 60 percent Drama Studio

28 Apr 14:00 - 20:00 28 Apr 14:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Drama Studio Drama Studio
Afterwork забава и РАСПРОДАЖБА до 60 во Драма Студио Прославете го почетокот на топлата сезона и освежете го вашиот плакар со ново парче дизајнирана облека. Ве очекуваме во пе   More info

Bel Raj Opening by Bhooteshwara Events & Mosaik Kollektif

28 Apr 16:00 - 01 May 16:00 28 Apr 16:00 - 01 May 16:00 - Miravci Miravci
Bel Raj „Бел Рај" Miravci Bel Raj „Бел Рај" Miravci
Bel Raj Miravci Opening by Bhooteshwara Events and Mosaik Kollektif 28 April Techno Program by Mosaik Kollektif LINE UP: SPECIAL GUESTS ARTEFAKT (live) Delsin, Prologue...   More info

Lucky Friday

28 Apr 16:00 - 20:00 28 Apr 16:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Попладневни часови посветени на уживање во македонско вино, вкусно мезе, дружење, муабети Вашата омилена сорта од Bovin, Traikovsky, Tikves Special Selection, Brzanov, Popov...   More info

II Коло Извидничка Лига

28 Apr 16:30 - 30 Apr 14:30 28 Apr 16:30 - 30 Apr 14:30 - Govrlevo Govrlevo
Govrlevo Govrlevo
Извидничкиот Одред Методи Митевски Брицо повторно ги поканува сите извиднички (поречански) одреди да земат учество во СЕ ПЛАШИТЕ ЛИ ОД ТЕМНИНАТА? , акција од културно-забавен ка   More info

Punk Fest @Rock Club Shadows

28 Apr 20:00 - 29 Apr 03:00 28 Apr 20:00 - 29 Apr 03:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
Punk фесивал во Rock Club Shadows!!! Панкот не е мртов, живее во сенките!!! Влез 100ден. Повелете...   More info

Фонија - една декада

28 Apr 20:30 - 29 Apr 00:00 28 Apr 20:30 - 29 Apr 00:00 - Skopje Skopje
Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ" Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ"
Една деценија од формирањето на Фонија. Специјални гости Technicolor Lies и Young Husbands (Белград) 28 април 2017 Бла Бла Клуб 20:30 200 дена   More info

Јоцо Бамбус во Градска Кафеана Фурна

28 Apr 20:30 - 23:59 28 Apr 20:30 - 23:59 - Skopje Skopje
Gradska Kafeana Furna Gradska Kafeana Furna
Јоцо Бамбус во Градска Кафеана Фурна Jovica Micevski Joco Bambus овoј петок подготвува прекрасна музичка атмосфера. Бидете дел од овој разигран почеток за викендот кој претстои...   More info

Live performance Toni Andreev //28.04.2017

28 Apr 21:00 - 29 Apr 01:00 28 Apr 21:00 - 29 Apr 01:00 - Kratovo Kratovo
Art Caffe Kratovo Art Caffe Kratovo
Art Caffe ве поканува: ПЕТОК 28.04.2017 Toni Andreev...   More info

Петок: Група Боеми

28 Apr 21:30 - 29 Apr 01:00 28 Apr 21:30 - 29 Apr 01:00 - Bitola Bitola
House of Manaki House of Manaki
Инфо & Резервации: 075/385...   More info

WeekENDashki

28 Apr 21:30 - 30 Apr 01:00 28 Apr 21:30 - 30 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Che Cafe Bar Che Cafe Bar
Викендашки во ЧЕ Фанкови, рокови (deadlines), дискови, и се друго од музичка турли тава...   More info

Neša Galija vo Kadmo Beach & Club

28 Apr 22:00 - 29 Apr 03:00 28 Apr 22:00 - 29 Apr 03:00 - Ohrid Ohrid
Kadmo Beach & Club Kadmo Beach & Club
Фрoнтменoт нa легедaрниoт бенд ГАЛИЈА Ненaд Милoсaвљевиќ НЕША вo живo ќе ги oтпее сите свoи безвременски хитoви нa кoи штo рaбoтел изминaтите 40 години. Целoвечерен кoнцерт вo...   More info

Shine Live

28 Apr 22:00 - 29 Apr 01:00 28 Apr 22:00 - 29 Apr 01:00 - Ohrid Ohrid
Cuba Libre Beach Cuba Libre Beach
Jordan Manov Lead Vocals,Drums,Guitars Damjan Pejcinoski Lead Guitar,Synth Sounds,Background Vocals www.cubalibreohrid...   More info

Lans vs. Flooder at Kaldrma Rakija Bar

28 Apr 22:00 - 29 Apr 02:00 28 Apr 22:00 - 29 Apr 02:00 - Skopje Skopje
Rakija Bar "Kaldrma" Rakija Bar "Kaldrma"
Отварање на летниот стејџ...дополнителен простор, дополнителен JBL звук Rotosaurus https:/www.facebook.com/lansokratija...   More info

Weekend Agenda

28 Apr 22:00 - 01 May 02:00 28 Apr 22:00 - 01 May 02:00 - Dojran Dojran
POLIN BEACH BAR POLIN BEACH BAR
PETOK 28.04.2017 DJ TODOROFF SABOTA 29.04.2017 DJ THE MISTER SPIROS grecce NEDELA 30.04.2017 DAY PARTY DJ MARSALL NIGHT PARTY DJ TODOROFF & DJ MICKY LA FREAK PONEDELNIK DAY PARTY...   More info

PUNK FEST-Positive Drinking Attitude

28 Apr 22:00 - 30 Apr 05:00 28 Apr 22:00 - 30 Apr 05:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
Positive Drinking Attitude PUNK FEST SKOPJE -Club Shadows 28,29 April . Pochetok 22:00 Vlez : 100 den. 28 APRIL: -Dishumanity-Kragujevac/Serbia Dishumanity-D-Beat Hc Punk Band od...   More info

Showroom: Mary Poppins Quartet

28 Apr 22:00 - 29 Apr 01:00 28 Apr 22:00 - 29 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Вечер посветена на уживање во најдоброто од филмска музика! Because classics is classy Настапуваат Ерна Шукри-виолина, Билјана Весковска-виолина, Љупка Манчевска-чело, Марта Ма   More info

Galoski at Ti Amo

28 Apr 22:00 - 29 Apr 01:00 28 Apr 22:00 - 29 Apr 01:00 - Radovis Radovis
Ti-Amo Caffe Ti-Amo Caffe
  More info

Петок, Bandix, Club Marakana!

28 Apr 23:59 - 29 Apr 04:00 28 Apr 23:59 - 29 Apr 04:00 - Skopje Skopje
Club Marakana Club Marakana
И овој петок се дружиме во Маракана! Почеток: по полноќ Резервации...   More info

Обука за подготовка на проекти за добивање грантови и тендери

29 Apr 09:30 - 30 Apr 17:00 29 Apr 09:30 - 30 Apr 17:00 - Skopje Skopje
Proefekt Proefekt
НОВИОТ термин на Обуката за подготовка на EU & US Проекти, во организација на ПРОЕФЕКТ е на: -29 и 30 Април (сабота и недела), во рамките на која се организира и бесплатна сесија...   More info

Семинар "Дислексија, пристап, форми и методи" -Штип

29 Apr 09:30 - 16:00 29 Apr 09:30 - 16:00 - Stip Stip
Филолошки факултет, УГД - Штип Филолошки факултет, УГД - Штип
Почитувани, По завршувањето на успешниот семинар во Скопје , Ви го најавуваме 10-тиот по ред семинар Дислексија пристап, форми и методи кој за прв пат ќе се одржи во Штип. Семина   More info

NASA SPACE APPS Challenge 2017 - Tetovo

29 Apr 10:00 - 30 Apr 18:00 29 Apr 10:00 - 30 Apr 18:00 - Tetovë Tetovë
SEEU TechPark SEEU TechPark
We invite you to be part of the biggest international world hackathon organized by NASA and hosted for the third time at SEEUTechPark in Tetovo. The International Space Apps...   More info

Майские автоприключения: Балканы Autoweek

29 Apr 12:00 - 09 May 15:00 29 Apr 12:00 - 09 May 15:00 - Ohrid Ohrid
Македония Македония
БАЛКАНЫ AutoWeek! Сразу ТРИ очень красивых страны Македония, Албания и Черногория! ДАТЫ: 29 апреля 09 мая 2017 http:/onestarlife.com/tours/balkany-autoweek Те дикие места, кото   More info

Koto Ryu Koppo Jutsu

29 Apr 12:00 - 30 Apr 17:00 29 Apr 12:00 - 30 Apr 17:00 - Kumanovo Kumanovo
Bujinkan Tori-Kumanovo Bujinkan Tori-Kumanovo
Seminar na tema Koto Ryu Koppo Jutsu, seminarod ke bide odrzan vo dva dena 29.04 so pocetok vo 12:00 do 17:00 i 30.04 so pocetok vo 11:00 do 16:00. Seminarot ke bide odrzan od...   More info

1st Bachata Weekend in Skopje 29-30.04.2017

29 Apr 12:00 - 30 Apr 15:00 29 Apr 12:00 - 30 Apr 15:00 - Skopje Skopje
KaDance KaDance
Barnabás Magyar (born in Budapest, Hungary) started his dance education when he was 5 years old. He began with Latin and Standard competition dances. When he was 10, he started...   More info

Атлетски митинг Скопје 2017

29 Apr 14:00 - 18:00 29 Apr 14:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Philip II Arena Philip II Arena
За сите кои го сакаат трчањето, ви го претставуваме Аматерскиот атлетски митинг Скопје 2017, првиот атлетски настан на кој ќе се почувствувате како професионалци. Зачувајте го да   More info

OHRID PRVI MAJ

29 Apr 15:00 - 02 May 18:00 29 Apr 15:00 - 02 May 18:00 - Ohrid Ohrid
Ohrid Ohrid
OHRIDSKO JEZERO 29.04.-02.05.2017. 4 dana autobusom 1.dan 29.04.-: Polazak oko ponoci. Putovanje sa usputnim pauzama prema potrebi grupe. Dolazak u Ohrid u jutarnjim casovima...   More info

NEXT TO SILENCE меѓународен ден на џезот

29 Apr 17:00 - 30 Apr 17:00 29 Apr 17:00 - 30 Apr 17:00 - Prilep Prilep
Take Five Take Five
Повелете заедно да го одбележиме Меѓународниот ден на џезот. NEXT TO SILENCE се: Александар Николовски труба Драган Стојковски бас гитара Гоце Наумов   More info

Майские 2017. Балканы

29 Apr 20:00 - 09 May 08:00 29 Apr 20:00 - 09 May 08:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Мы приготовили к посещению страны, в которых вы, скорее всего, еще не были. Многие даже не сразу представят, где они находятся, а некоторые могут и не вспомнить столицы этих госу   More info

Swedish Film: Avalon on 29 April and 4 May at 20:00 h

29 Apr 20:00 - 04 May 20:00 29 Apr 20:00 - 04 May 20:00 - Skopje Skopje
Кинотека на Македонија (Cinematheque of Macedonia) Кинотека на Македонија (Cinematheque of Macedonia)
The Embassy of Sweden in Skopje, in cooperation with Kinoteka, would like to invite you to two screenings of the Award winning Swedish Film Avalon , on April 29 and May 4, 2017 at...   More info

Жиле и Марина во Градска Кафеана Фурна

29 Apr 20:30 - 23:59 29 Apr 20:30 - 23:59 - Skopje Skopje
Gradska Kafeana Furna Gradska Kafeana Furna
Жиле и Марина во Градска Кафеана Фурна Оваа сабота, Жиле и Марина, ве очекуваат во единствената Gradska Kafeana Furna местото со најубава и најпријатна атмосфера во градо   More info

EX-YU & All time ROCK HITS so Euforija Band

29 Apr 21:00 - 30 Apr 01:00 29 Apr 21:00 - 30 Apr 01:00 - Kratovo Kratovo
English Pub - Corner English Pub - Corner
Ve pokanuvame na uste edna odlicna zabava so najpopularnite Ex Yu i Rock...   More info

Rakija Night #2

29 Apr 21:00 - 30 Apr 01:00 29 Apr 21:00 - 30 Apr 01:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Дуња. Кајсија. Мезе. Уживање. Април. Сабота. Отворено небо. Оуштање. Придружи ни се со твоето друштво! https:/rezerviraj.mk/detali-za-nastan/rakija-night-2-HfZ6N 078 250 554...   More info

Dj David Kay & Marga Sol

29 Apr 22:00 - 30 Apr 01:00 29 Apr 22:00 - 30 Apr 01:00 - Prilep Prilep
The Gallery House Pub The Gallery House Pub
  More info

Grand Milongas: Skopje tango weekend vol.2 (29-30 April)

29 Apr 22:00 - 01 May 01:00 29 Apr 22:00 - 01 May 01:00 - Skopje Skopje
Tcc Grand Plaza Tcc Grand Plaza
Skopje tango weekend vol.2 offers you even more dancing !!! Two gran milongas in the 5star Hotel Tcc Grand Plaza will definitely bring new joy and friendships, as well as long...   More info

BandOff Live

29 Apr 22:00 - 30 Apr 01:00 29 Apr 22:00 - 30 Apr 01:00 - Ohrid Ohrid
Cuba Libre Beach Cuba Libre Beach
Www.cubalibreohrid...   More info

Нoкaут // Сaбoтa //

29 Apr 22:00 - 30 Apr 03:30 29 Apr 22:00 - 30 Apr 03:30 - Ohrid Ohrid
Kadmo Beach & Club Kadmo Beach & Club
Кoнцерт нa НOКАУТ Сaбoтa 29.Април 22:00ч. Резервaциите се сo вaучер. Ценaтa нa вaучерoт е 4000мкд. Вo секoј вaучер е вклученo кoнзумирaње нa билo кoј прoизвoд oд нaшетo мени вo...   More info

Alice In Chains Tribute by EruptioN live@ Led Zeppelin

29 Apr 22:30 - 30 Apr 01:00 29 Apr 22:30 - 30 Apr 01:00 - Karpos Karpos
Led Zeppelin GuitarBar Led Zeppelin GuitarBar
Eruption Tribute/Cover Band Sakh Vocals Nikuch Drums Goran Bass Kiki...   More info

Galoski at Club Cool

29 Apr 23:09 - 30 Apr 04:00 29 Apr 23:09 - 30 Apr 04:00 - Probistip Probistip
Probistip Probistip
  More info

OHRID 29.april - 02.maj 75 eur

29 Apr 23:30 - 02 May 22:30 29 Apr 23:30 - 02 May 22:30 - Ohrid Ohrid
Ohrid City Centre Ohrid City Centre
OHRID HOTEL FLAMENGO 4 www.hotelflamengo.mk 29.april Polazak grupe sa parkinga ispred crkve Sv.Djordja pod Goricom u 23h. Voznja preko Albanije, sa pauzama za granicne...   More info

Funky Fresh 034 at Kapan An - Propo`88 & Corto Maltez

29 Apr 23:59 - 30 Apr 05:00 29 Apr 23:59 - 30 Apr 05:00 - Skopje Skopje
Kapan Han Kapan Han
Најбитниот Funky Fresh настан овој месец! Funky Fresh & Jegermeister ви презентираат: Сабота 29.4.17 Funky Fresh 034 @ Капан Ан Astronomic Delight release party со: -DJ Propo...   More info

Hiking me pamje të liqenit të Ohrid dhe ati Malor

30 Apr 05:30 - 01 May 19:00 30 Apr 05:30 - 01 May 19:00 - Struga Struga
Struge, Maqedoni Struge, Maqedoni
Agjenda e Nikoqirit : Pershendetje te nderuar. Ne daten 30.04 kte muaj ne struge organizohet ngjitja e majes me te larte te Struges(pika kufitare me shqiperine) ku do te...   More info

Орле, Вишешница

30 Apr 06:00 - 20:00 30 Apr 06:00 - 20:00 - Skopje Skopje
Планинарско Друштво Трансверзалец Планинарско Друштво Трансверзалец
ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Априлско искачување на врвот Орле на 30 Април 2017 год. Врвот Орле се наоѓа на планината Вишешница над Тиквешкото Езеро. Станува збор за врв висок 1...   More info

Априлско искачување на Плат

30 Apr 06:30 - 19:00 30 Apr 06:30 - 19:00 - Skopje Skopje
Планинарско Друштво Трансверзалец Планинарско Друштво Трансверзалец
ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Априлско искачување на врвот Плат на 30 Април 2017 год. Врвот Плат се наоѓа на планината Шар Планина, висок е 2.398 метри надморска височина...   More info

International Jazz Day Bitola 2017

30 Apr 11:30 - 14:30 30 Apr 11:30 - 14:30 - Bitola Bitola
Kamarite Letna Bavca Bitola Kamarite Letna Bavca Bitola
Меѓународниот ден на џезот 30 април, годинава во Битола ќе биде одбележан со концерт на Сашо Поповски (гитара), Гоце Мицанов (саксофон), Иван Бејков (бас) и Александар Ванчовски (   More info

Cosmodelica Gathering 2017

30 Apr 19:00 - 01 May 15:00 30 Apr 19:00 - 01 May 15:00 - Babuna Babuna
Babuna, Veles, Macedonia Babuna, Veles, Macedonia
COSMODELICA RECORDS PRESENTS Cosmodelica Gathering 2017 mACIDonian Edition 30.04-2017-01.05.2017-Macedonia Let's together and create our own UNIVERSE,our own COSMOS filled...   More info

Johnny Live // Nedela //

30 Apr 22:00 - 01 May 03:30 30 Apr 22:00 - 01 May 03:30 - Ohrid Ohrid
Kadmo Beach & Club Kadmo Beach & Club
Неделa 30 Април ADRIATIC PARTY Пoвеќечaсoвнa зaбaвa сo бoгaт репертoaр нa нaјгoлемите хитoви вo нaшиoт Клуб Дрaгaн Темелкoвски-JOHNNY LIVE- Инфoрмaции и резервaции: 076 55...   More info

Gjoko Taneski Live

30 Apr 22:00 - 01 May 01:00 30 Apr 22:00 - 01 May 01:00 - Ohrid Ohrid
Cuba Libre Beach Cuba Libre Beach
Www.cubalibreohrid...   More info

Беловишки Водопад - прво мајска акција

01 May 07:00 - 17:00 01 May 07:00 - 17:00 - Skopje Skopje
Планинарско Друштво Трансверзалец Планинарско Друштво Трансверзалец
На 01 Мај 2017 ДПС Трансверзалец-Скопје организира искачување до живописните Беловишки водопади кои се наоѓаат во подножјето на врвовите Ливадица и Пирибег на Шар Планина...   More info

Teacher Training Programme - Using Technology in TEFL

01 May 21:00 - 10 May 00:00 01 May 21:00 - 10 May 00:00 - Tetovo Tetovo
Pegasus ELS Pegasus ELS
OVERVIEW The Teacher Training Programme Using Technology in TEFL is designed in accordance with the CELTA/TESOL standards, and it offers a variety of interactive approaches in...   More info

34-та Балканска математическа олимпиада BMO 2017

02 May 14:00 - 07 May 20:00 02 May 14:00 - 07 May 20:00 - Ohrid Ohrid
Ohrid, Makedonija Ohrid, Makedonija
34th BMO, Macedonia 2-7 May, 2017 - http:/www.smm.com.mk...   More info

Otvorena prezentacija na LR Health&Beauty System

02 May 19:00 - 21:00 02 May 19:00 - 21:00 - Skopje Skopje
LR Zdravje & Ubavina by Minedra LR Zdravje & Ubavina by Minedra
Prezentacija na LR Health&Beauty Systems Gmbh, proizvodi od programata na zdravje i...   More info

ОБУКА за стекнување „Лиценца за физичко обезбедување“

02 May 20:00 - 06 May 23:00 02 May 20:00 - 06 May 23:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Комората на Република Македонија за приватно обезбедување, организира ОСПОСОБУВАЊЕ за ФИЗИЧКО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ за стекнување со ЛИЦЕНЦА ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ во градот Скопје, во периодот о   More info

Семинар за инстинктивна самоодбрана - coming soon

04 May 10:00 - 13:00 04 May 10:00 - 13:00 - Skopje Skopje
СУГС Јосип Броз Тито СУГС Јосип Броз Тито
Се чувствувате ли безбедно? Познавате ли барем еден пријател кој во скоро време бил нападнат или ограбен? И еден е премногу! Секојдневно слушаме се' повеќе приказни за напади в   More info

Strategic IAESTE Development 2017

04 May 11:00 - 07 May 11:00 04 May 11:00 - 07 May 11:00 - Skopje Skopje
Park Hotel Park Hotel
The 32nd Annual SID Meeting will be held in the capital of Republic of Macedonia, Skopje, from 4th till 7th of May in Park Hotel and Spa. Besides working on important IAESTE...   More info

Фејсбук За Бизнис

04 May 16:30 - 18:00 04 May 16:30 - 18:00 - Skopje Skopje
Ekonomski Fakultet - Skopje, Univerzitet "Sv. Kiril i Metodij" Ekonomski Fakultet - Skopje, Univerzitet "Sv. Kiril i Metodij"
Во последните 6 месеци посетивме 11 градови, направивме 13 Facebook For Business и 16 Dinamički Facebook Marketing работилници, запознавме повеќе од 1200 луѓе и едуциравме преку...   More info

Едукативна работилница Доење

04 May 18:00 - 21:00 04 May 18:00 - 21:00 - Skopje Skopje
Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје Hotel PORTA Skopje / Хотел ПОРТА Скопје
Почитувани (идни) родители! Ве покануваме на априлската eдукативна работилница за доење во организација на НВО Лулка! Може да се пријавите на следниот линк https:/docs.google...   More info

LR Health&Beauty Bussines Prezentacija

04 May 19:00 - 22:00 04 May 19:00 - 22:00 - Skopje Skopje
LR Zdravje & Ubavina by Minedra LR Zdravje & Ubavina by Minedra
Ostvarete gi svoite celi, so biznis moznostite na LR Health&Beauty, stanete LR nezavisten...   More info

Amy Winehouse Tribute by Amy's House at Stanica 26

04 May 20:00 - 05 May 00:30 04 May 20:00 - 05 May 00:30 - Skopje Skopje
Станица 26 Станица 26
Почитувани, Ви го претставуваме единствен на Балканот, признат во регионот, Велика Британија и Европа, Amy`s House tribute бенд на големата Jazz/Soul пејачка Amy Winehouse, созда   More info

YÖU + Blame Kandinsky во Vinyl

04 May 21:30 - 05 May 00:00 04 May 21:30 - 05 May 00:00 - Skopje Skopje
Винил / Vinyl Винил / Vinyl
YÖU (Скопје) https:/youtheband.bandcamp.com/releases https:/www.facebook.com/youthebandmk/ Blame Kandinsky (Атина) https:/www.facebook.com/BlameKandinskyBand/ https...   More info

Career Launch 2.0 - саем за кариера

05 May 14:00 - 06 May 19:00 05 May 14:00 - 06 May 19:00 - Skopje Skopje
Nacionalna i Univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" - Skopje Nacionalna i Univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" - Skopje
CareerLaunch е место кадешто ќе го најдеш одговорот на прашањето Што сакаше да бидеш кога ќе пораснеш? CareerLaunch е саем за започнување на кариера во иновативни македонски...   More info

Wijnreis Macedonië

05 May 16:00 - 08 May 19:00 05 May 16:00 - 08 May 19:00 - Demir Kapija Demir Kapija
Popova Kula Popova Kula
Reis is inclusief vlucht vanaf Eindhoven, vervoer ter plaatse, alle overnachtingen en maaltijden en bezoek aan verschillende wijnproducenten. Kosten bedragen ongeveer € 449,00 per...   More info

„Господар или слуга, можам ли да бирам?”

05 May 16:00 - 16:20 05 May 16:00 - 16:20 - Skopje Skopje
Nacionalna i Univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" - Skopje Nacionalna i Univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" - Skopje
Менталитетот, пречките, мотивацијата, примерите на патот да се биде господар на својата професионална судбина. Калина Зографска ќе зборува за што значи да се работи remote, за п   More info

The Destructive Power Of Pocket Money

05 May 17:20 - 17:40 05 May 17:20 - 17:40 - Skopje Skopje
Nacionalna i Univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" - Skopje Nacionalna i Univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" - Skopje
The reverse engineering of the career path of Tanya Tanevska led her to a very interesting point of development when her dad have cut her pocket money at the age of 18th. I was...   More info

Не Си Видел Ваков EDM (Kesko, GlodaraX, DJ Luke)

05 May 21:00 - 06 May 02:00 05 May 21:00 - 06 May 02:00 - Skopje Skopje
Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ" Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ"
ADD PRODUCTION Како што ветивме, почнуваме со подобрување на ноќниот живот. А како? ADD ја најавува првата журка НЕ СИ ЧУЛ ВАКОВ EDM на 05.05.2017 во Клуб ,,Бла Бла (Градска...   More info

Blondie Widow In Flames @Kashmir

05 May 22:00 - 06 May 01:00 05 May 22:00 - 06 May 01:00 - Ohrid Ohrid
Ride to Rock Macedonia Ride to Rock Macedonia
Blondie Widow @ KASMIR Rock and Roll Bar Kumonovo! Hot show of Hard in your face Blues and Rock! Ride hard and Rock Hard...   More info

Tamara Todevska / Live

05 May 23:30 - 06 May 04:00 05 May 23:30 - 06 May 04:00 - Skopje Skopje
Станица 26 Станица 26
05May'17 fri Tamara Todevska live entrance...   More info

Damon Starter In Office Course

06 May 09:00 - 07 May 15:00 06 May 09:00 - 07 May 15:00 - Skopje Skopje
Веледрогерија & Едукативен центар ОРТО ДЕНТА ЕС Веледрогерија & Едукативен центар ОРТО ДЕНТА ЕС
Почитувани колеги, Времето на конвенционалната терапија изминува...Овозможете им на Вашите пациенти третман без рецидиви, скоро неекстракционен, со биолошки благи сили и сето тоа...   More info

Дводневна работилница

06 May 10:00 - 07 May 18:00 06 May 10:00 - 07 May 18:00 - Skopje Skopje
Tcc Grand Plaza Tcc Grand Plaza
Оваа работилница креирана од Лујза Хеј има трансформациска моќ на секое поле во вашиот живот. Овој викенд ќе ви пружи знаење, разбирање, инспирација, ќе научите конкретни алатки...   More info

Scupini Romani ги прославуваат Розалии - празникот на розите

06 May 11:00 - 14:00 06 May 11:00 - 14:00 - Skopje Skopje
MKC MKC
Центарот за научни истражувања и промоција на културата ,,ХАЕМУС од Скопје, во рамките на својата програма SCUPINI RОMANI организира настан повод древниот римски празник ,,Розалии...   More info

FIFA 17- PS4 Турнир 2

06 May 12:00 - 16 May 23:59 06 May 12:00 - 16 May 23:59 - Skopje Skopje
ODAX ODAX
Почетен Prize pool: Прво место: 12.000 Второ место: 7.000 Трето место: 3.000 Четврто место: 1.000 Битно да се напомене е дека ќе има награда и за најлошата екипа на турниро   More info

Креативна рециклажа - Еднодневна работилница и изложба

06 May 13:00 - 17:00 06 May 13:00 - 17:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Трите млади дизајнерки Морана Радочај, Магдалена Таневска и Евгенија Зафировска ве покануваат на еднодневна работилница за рециклирање и изработка на модни додатоци! На рабо   More info

Креативни Индустрии - спектар на можности или затворен круг?

06 May 19:00 - 21:00 06 May 19:00 - 21:00 - Skopje Skopje
TEDXSeptemvriskaSesijasalon TEDXSeptemvriskaSesijasalon
Аплицирај на: https:/goo.gl/forms/HBm9xHrHBP6PmDo12 Капацитет: 50 учесници Краен рок: 01.05.2017, 12:00, пладне. Таленти насекаде, дел познати, дел неоткриени. Колку од нашите...   More info

Premiera e Dujto Filmeske Romane Prevodeja

06 May 19:45 - 21:30 06 May 19:45 - 21:30 - Skopje Skopje
Kinoteka na Makedonija Kinoteka na Makedonija
Dikhindor o Baro interes tari Romani Publika ki Prvo Premiera bashi o Jekto Filmi Romane Prevodeja, o kreatori hem Inicijatori e filmeskoro o Allen Umer kerela tumengje hem...   More info

Blondie Widow-In Flames at OHRID

06 May 22:30 - 07 May 01:00 06 May 22:30 - 07 May 01:00 - Ohrid Ohrid
Ride to Rock Macedonia Ride to Rock Macedonia
Blondie Widow-In Flames tour live @ irish pub dublin Ride Hard-Rock harder...   More info

Остани Без Здив за ПХ на Скопски Маратон

07 May 08:00 - 13:00 07 May 08:00 - 13:00 - Skopje Skopje
Skopski Maraton Skopski Maraton
5 Мај е ден на одбележување и подигање на јавната свест за постоење на смртоносната и ретка болест ПУЛМОНАЛНА ХИПЕРТЕНЗИЈА. Секоја година се одржува кампања со назив Остани без З   More info

Виз Ер Скопски маратон 2017 / Wizz Air Skopje Marathon 2017

07 May 08:30 - 14:00 07 May 08:30 - 14:00 - Skopje Skopje
Skopski Maraton Skopski Maraton
МК 13-то издание на најмасовната спортска манифестација во Македонија, Виз Ер Скопски маратон, ќе се одржи на 7 мај 2017. На програмата се 4-ри трки: маратон, полумаратон, штафе   More info

Lord Finesse (USA)

07 May 20:30 - 08 May 01:00 07 May 20:30 - 08 May 01:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Младински Културен Центар и Funky Fresh ви најавуваат: Lord Finesse е еден од архитектите и основоположниците на њујоршката хип хоп сцена. Легендарен MC, дел од култните D.I.T.C...   More info

English Camp

08 May 17:00 - 12 May 19:00 08 May 17:00 - 12 May 19:00 - Skopje Skopje
SEEU Skopje Campus SEEU Skopje Campus
SEEU Students and SEEU Alumni! Join us for a week of improving your English in an authentic way through filmmaking! (intermediate level or higher English speakers...   More info

Stoned Jesus (Украина) & Морфеј // АГОРА

08 May 21:00 - 23:00 08 May 21:00 - 23:00 - Kumanovo Kumanovo
Agora Agora
8ми Мај понеделник 21:00 АГОРА Boiling Point 199: STONED JESUS (Киев, Украина): https:/stonedjesus.bandcamp.com/ https:/twitter.com/stonedjesusband/ https:/www.facebook.com...   More info

Травијата - Џ. Верди

09 May 20:00 - 23:00 09 May 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Диригент: Џанлука Мартиненги (Италија) Асс. диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Верена Штојбер (Германија) Сценограф и костимограф: Софија Шнајдер (Германија) Кореограф: Саша Ев   More info

Вовед во курирање: развој на концепти

10 May 00:00 - 12 May 12:00 10 May 00:00 - 12 May 12:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
ИНФОРМАЦИИ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ: ПРЕДАВАЧ: ЛАУРЕН РИД http:/laurenkreid.com/about-contact NODE CENTER FOR CURATORIAL STUDIES http:/www.nodecenter.org/ Забелешка: Времето на одржување...   More info

Најголема ЕКО Акција во Куманово

10 May 13:00 - 17:00 10 May 13:00 - 17:00 - Kumanovë Kumanovë
Brain Genius Kids Brain Genius Kids
  More info

Едукативна работилница за доење

10 May 17:30 - 19:30 10 May 17:30 - 19:30 - Skopje Skopje
Д-р Ложанковски Д-р Ложанковски
ПЗУ ДР ЛОЖАНКОВСКИ продолжува со одржување на едукативните работилници за доење.Целта на работилницата е да им се помогне и објасни на идните мајки што всушност претставува доење   More info

On the Road - Igor Kirov (CNT Split Ballet)

10 May 20:00 - 22:00 10 May 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
To sleep, and still to be awake! It is hard to find better music stronghold and refuge than the Goldberg Variations by Johann Sebastian Bach for this state of mind. Just as the...   More info

Mini Balkan motorcycle tour

11 May 09:00 - 14 May 16:00 11 May 09:00 - 14 May 16:00 - Sveti Nikole Sveti Nikole
Balkán-félsziget Balkán-félsziget
A really fascinating tour across Serbia, Bosnia and Herzegovina and Montenegro. A tour of unmissable sights, excellent biking experience and unforgettable Balkanic mood. The...   More info

7th Conference on Ammonia and CO2 Refrigeration Technologies

11 May 09:00 - 13 May 18:00 11 May 09:00 - 13 May 18:00 - Ohrid Ohrid
Macedonia, Ohrid Macedonia, Ohrid
Of all refrigerants applied today, ammonia and CO2 are the oldest that have been used since the 19th century. The topics of the conference are: design of modern ammonia and new...   More info

Травијата - Џ. Верди

11 May 20:00 - 23:00 11 May 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Диригент: Џанлука Мартиненги (Италија) Асс. диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Верена Штојбер (Германија) Сценограф и костимограф: Софија Шнајдер (Германија) Кореограф: Саша Ев   More info

Trendkill(Промоција на ЕP), United & Strong, Short Fuse Hero

11 May 20:00 - 23:00 11 May 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Rock Club Shadows Rock Club Shadows
Diehard Booking ви преставува: Хардкор вечер во Rock Club Shadows на 11-ти Мај! TrendKill концертна промоција на новото ЕП Приградски хардкор United And Strong специјални гости...   More info

BRONX 1.02

11 May 20:30 - 12 May 01:00 11 May 20:30 - 12 May 01:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
Надвор од рамките Од овој теснец спаси се Можеби си потиштен Но верувај Не си отпишан Тука сум и јас Од мојата флека немам срам Пуштиме да дишам во мојот град Несакам да сум сам...   More info

Вечера и смеење до солзи

11 May 21:00 - 12 May 00:00 11 May 21:00 - 12 May 00:00 - Skopje Skopje
Public Room Public Room
Погледнете го динамичното дуо Никола Тодороски и Стрезо Стаматовски! 2 MOTHERS BROTHERS или ОД ДВЕ МАЈКИ БРАЌА e 105 минутна жестока комедија на тема жени мажи турција екстерно ин   More info

3-тата Меѓународна научна конференција Охридска школа на Правото

12 May 10:00 - 14 May 13:00 12 May 10:00 - 14 May 13:00 - Ohrid Ohrid
Kongresen centar Ohrid Macedonia Kongresen centar Ohrid Macedonia
Покана за учество на 3-тата МЕЃУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА ОХРИДСКА ШКОЛА НА ПРАВОТО на тема: ЕФИКАСНАТА ЗАШТИТА НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И СЛОБОДИ: РЕАЛНОСТ ИЛИ ИДЕАЛ Место: хотел...   More info

40th International Medical Scientific Congress and the South East European Summit for Residents and Young Doctors

12 May 11:00 - 15 May 08:00 12 May 11:00 - 15 May 08:00 - Skopje Skopje
Hotel Continental - Skopje Hotel Continental - Skopje
In partnership with the Association of Residents and Young Doctors of Macedonia, Macedonian Medical Student’s Association, Blue Cell International and few more to come in the...   More info

28ми Традиционален Марш Димитар Илиевски - Мурато 2017

12 May 11:00 - 13 May 20:00 12 May 11:00 - 13 May 20:00 - Bitola Bitola
Antena Pelister Antena Pelister
Планинарското Друштво Кожуф Гевгелија ќе учествува на 28ми Традиционален Марш Димитар Илиевски-Мурато 2017 кој го организира П.С.К.Пелистер Битола. https:/www.facebook.com/events...   More info

Macedonia Limited Edition 2017

12 May 16:00 - 20 May 14:00 12 May 16:00 - 20 May 14:00 - Skopje Skopje
Плоштад Македонија / Macedonia Square Плоштад Македонија / Macedonia Square
Stiamo organizzando un viaggio itinerante nei Balcani occidentali con partenza da Ancona con destinazione Spalato per proseguire poi verso Albania passando per Croazia, Bosnia e...   More info

ARTAN LILI во живо

12 May 21:00 - 13 May 01:00 12 May 21:00 - 13 May 01:00 - Skopje Skopje
Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ" Јавен Алтернативен Простор "БЛА БЛА КЛУБ"
Artan Lili со соло настап во Скопје. Парада на хитови...   More info

15 години ДНК: Голем роденденски концерт!

12 May 21:00 - 23:59 12 May 21:00 - 23:59 - Skopje Skopje
Metropolis Arena Metropolis Arena
Почитувани. Предводниците на македонската ар-ен-би поп сцена ( Панчо и Андреј ) и официјално го најавија својот голем славенички концерт кој ќе се одржи на 12 Мај (петок), во Мет   More info

Bongzilla / Садо Зора / Shock Troopers

12 May 21:00 - 13 May 12:00 12 May 21:00 - 13 May 12:00 - Skopje Skopje
Младински Културен Центар Младински Културен Центар
BONGZILLA (САД) Ултимативно риф возвишување, мочуришни BLACK SABBATH. Прилика да се сведочи на дум изведба од врвен калибар. https:/bongzilla.bandcamp.com/ https:/www.facebook...   More info

ADIL (12.05.2017) @SummerClub54

12 May 23:30 - 13 May 04:00 12 May 23:30 - 13 May 04:00 - Veles Veles
Club 54 Club 54
Почитувани, ни претставува огромна чест и задоволство да ви ја најавиме третата по ред сезона и спектакуларно отварање на Летниот CLUB54!!! Ви го најавуваме за прв пат во нашио   More info

28- ми Традиционален Марш на Мурато

13 May 06:00 - 14 May 02:00 13 May 06:00 - 14 May 02:00 - Bitola Bitola
Pelister National Park Pelister National Park
ПОКАНА ДО: __________________________________________________ Почитувани планинари, Планинарскиот Спортски Клуб Пелистер во чест и слава на нашиот Димитар Илиевски-Мурато, п   More info

LAN Tournament - Veles 2017

13 May 08:00 - 14 May 08:00 13 May 08:00 - 14 May 08:00 - Titov Veles Titov Veles
Plan B game-bar Plan B game-bar
VELES LAN Tournament cs 1.6 2017 13ti мај (сабота) Учество 1250мкд. од екипа. Мапи dust2, inferno, train, nuke, tuscan, Mirage . Систем на игра- Правила-Нема да има скролање ,   More info

TBBD - via Contra Diagonalis

13 May 08:00 - 26 May 18:00 13 May 08:00 - 26 May 18:00 - Sveti Nikole Sveti Nikole
Balkans Balkans
TBBD означава: -да пътешестваш с колело през планини, долини, езера и каньони -да започнеш от Черно море и да прекосиш Добруджа, Стара планина, Тракия, Родопите, Рила, Пирин...   More info

Obuka Za Doktori - 3D Mezoniti So PRP Metod I Mezoterapija

13 May 10:00 - 16:00 13 May 10:00 - 16:00 - Veles Veles
Gardenia Hotel & Spa Gardenia Hotel & Spa
Obukata e predvidena za doktori po medicina i stomatolija koi sakaat da gi nadogradat svoite znaenja vo oblasta na 3D Mezoniti,koi efikasno se primenuvaat so krvna plazma ili...   More info

Ментален тренинг во спортот

13 May 10:00 - 14:00 13 May 10:00 - 14:00 - Kumanovo Kumanovo
BelaDona BelaDona
  More info

Bob Marley Day - One Love

13 May 12:00 - 14 May 01:00 13 May 12:00 - 14 May 01:00 - Skopje Skopje
Central Park Skopje Central Park Skopje
HAPPY BOB MARLEY DAY ! Поминаа многу години позади нас, оваа е 15-та година.Од 2003-та, кога беше одржан за првпат, овој настан расте и со својата големина и со својата важнос   More info

Simpoziumi i I-rë Ndërkombëtar i SHISHM-së

13 May 12:00 - 14 May 20:00 13 May 12:00 - 14 May 20:00 - Skopje Skopje
Bushi Resort & Spa Bushi Resort & Spa
Simpoziumi i I-rë Ndërkombëtar i Shoqatës së Implantologëve Shqiptarë të Maqedonisë SHISHM Regjistrimi i DOMOSDOSHËM në: https:/goo.gl/forms/qdj4blOUDla66xv63 PROGRAMI 13...   More info

Севилскиот Бербер – Џоакино Росини

13 May 20:00 - 23:00 13 May 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
СЕВИЛСКИОТ БЕРБЕР ЏОАКИНО РОСИНИ 13.05.2017 со почеток во 20.00 часот во МОБ Билетите се во продажба на Билетарница на МОБ 02/3118451, ЈУГОТОН ГТЦ кат и онлајн на www.mob.mk и...   More info

Galoski at Underground

13 May 23:59 - 14 May 04:00 13 May 23:59 - 14 May 04:00 - Stiplia Stiplia
Night Club Underground Night Club Underground
Follow Galoski on instagram.com...   More info

Прва Меѓународна средба на Врв Кадиица Планина Влаина

14 May 07:00 - 18:00 14 May 07:00 - 18:00 - Pehcevo Pehcevo
Pehcevo Pehcevo
На ден 14-05-2017 година ( недела ) со почеток од 07:00 часот , Група Планинари Кадиица Пехчево во соработка со Планинарско Друштво ,, Планински Орли ,, Драгалевци Софија Бугарија...   More info

Tour De Lake #3

14 May 09:00 - 17:00 14 May 09:00 - 17:00 - Ohrid Ohrid
Ohridsko Ezero Ohridsko Ezero
14 Мај недела ќе возиме околу Охридско езеро.Почетокот на турата ќе биде во 09:00 од пред платото на спортската сала Билјанини извори. Котизација нема,турата ќе биде од хуманита   More info

Momata Rock Trail 2017

14 May 10:00 - 14:00 14 May 10:00 - 14:00 - Prilep Prilep
Selecka Planina Selecka Planina
Формално и официјално го закажуваме третото издание на Momata Rock Trail, планинска трка која својата рута ја простира на падините од Селечка Планина, во близина на Прилеп...   More info

IYOV - Opera Requiem (Nova Opera - Ukraine)

14 May 20:00 - 22:00 14 May 20:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
Nova Opera is a group of young Ukrainian artists whose aim is researching and creating new ways of musical theatre expression. Nova Opera’s musicians create new synthetic genres...   More info

Crisis Communication Course (CCOM)

15 May 09:00 - 19 May 16:00 15 May 09:00 - 19 May 16:00 - Skopje Skopje
Public Affairs Regional Centre - PARC Skopje Public Affairs Regional Centre - PARC Skopje
CCOM is a one week course, consisted of interactive lectures and syndicate work, practical exercises with camera exposure followed by individual feedback by certified media...   More info

Vanessa-Mae - 15 May 2017 Vip Arena Boris Trajkovski Skopje

15 May 20:00 - 23:00 15 May 20:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Arena Boris Trajkovski Arena Boris Trajkovski
Билети преку продажната мрежа на КупиКартиЗаСе и билетарата на Македонска Филха   More info

Galoski at TBA

17 May 01:00 - 18 May 04:00 17 May 01:00 - 18 May 04:00 - Prilep Prilep
Prilep Prilep
  More info

SIV/Acro Macedonia

17 May 08:00 - 21 May 23:00 17 May 08:00 - 21 May 23:00 - Ohrid Ohrid
Ljubanista Beach, Ohrid, Macedonia Ljubanista Beach, Ohrid, Macedonia
The International Safety Course organised for English, Czech and Balkan speaking pilots Instructor will be Tomas Lednik Suitable for pilots: -Advanced (flying thermals...   More info

Рафтинг на Тара и Дрина, искачување на Маглич (2.386м)

19 May 14:00 - 21 May 23:00 19 May 14:00 - 21 May 23:00 - Skopje Skopje
Планинарско Друштво Трансверзалец Планинарско Друштво Трансверзалец
ДПС Трансверзалец Скопје во периодот од 19 до 21.05.2017 организира искачување на Маглич (2.386м) и рафтинг на Тара и Дрина. Маглич е највисок врв на надморска височина од 2.386...   More info

Велообиколка на Охридското езеро

19 May 17:30 - 21 May 22:00 19 May 17:30 - 21 May 22:00 - Ohrid Ohrid
Lake Ohrid Lake Ohrid
В разгара на пролетта ще се проведе традиционната велосипедна обиколка на Охридското езеро, организирана от ОЙЛАРИПИ oilaripi.com, София и Klub za planinarski sportovi Moskito2015...   More info

VIII Climbing Festival

19 May 18:00 - 21 May 02:00 19 May 18:00 - 21 May 02:00 - Demir Kapija Demir Kapija
Demir Kapija Demir Kapija
Спортско качувачки клуб Карпи за сите од Демир Капија предводено од Александар Кленов ве поканува на VII по ред Спортско Качувачки фестивал во Демир Капија. Како што налага тра   More info

Велигденски Концерт

19 May 20:00 - 22:00 19 May 20:00 - 22:00 - Resen Resen
Спортска Сала Зоран Стојановски-Ресен Спортска Сала Зоран Стојановски-Ресен
Велигденски Концерт во Ресен Eastern Concert in...   More info

Јога Викенд во Банско Бугарија

20 May 06:00 - 21 May 21:00 20 May 06:00 - 21 May 21:00 - Skopje Skopje
Joga Studio Delfy Spirit Joga Studio Delfy Spirit
Драги пријатели, ве покануваме на ЈОГА ВИКЕНД ВО БАНСКО БУГАРИЈА :) Планина, убав поглед, чист воздух, јога, медитација, смеа јога, дружење, пешачење, работилници, спа цента   More info

Семинар 24 Часа Тренинг 2017

20 May 08:00 - 21 May 08:00 20 May 08:00 - 21 May 08:00 - Demir Hisar Demir Hisar
С. сопотница С. сопотница
Трет по ред традиционален семинар за тестирање на своите психо-физички способности.Право на учество има секој што сака да ги тестира своите физички и психички способности на изд   More info

Емоции. Храна. Убавина

20 May 10:00 - 13:00 20 May 10:00 - 13:00 - Skopje Skopje
Психолошко катче Психолошко катче
Јадењето е нераскинливо поврзано со нашите емоции. Нашите емоции се поврзани со нашите мисли, релации, животно задоволство, исполнетост, животни ситуации. Посегнуваме по храна и...   More info

Aca Lukas Najgolema Zurka na Balkanot - 20 Maj 2017

20 May 21:00 - 23:00 20 May 21:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Boris Trajkovski Sports Center Boris Trajkovski Sports Center
На 20ти мај со почеток во 21 часот Аца Лукас ќе одржи спектакуларен концерт кој е дел од неговата турнеја Најголемите журки на Балканот . Како своевидна најава за концертот во...   More info

”Retro Elektro” 25 Години од Техно Музиката во Македонија

20 May 22:00 - 21 May 05:00 20 May 22:00 - 21 May 05:00 - Skopje Skopje
Метрополис арена Метрополис арена
Сабота (20 маj) Метропoлис Арена во Скопје од 21 часот ќе ги отвори вратите за сите љубители кои сакаат да учествуваат во одбележувањето на 25 годишнината од првата техно забава...   More info

Aca Lukas & Folk House Band VIP Arena Skopje Makedonija

20 May 22:00 - 23:00 20 May 22:00 - 23:00 - Skopje Skopje
Boris Trajkovski Sports Center Boris Trajkovski Sports Center
Najveća zvezda na ovim prostorima konačno će napraviti 20. maja najveću i dugo očekivanu žurku na Balkanu u VIP Areni u Skopju. Pripremamo spektakl za svoju vernu publiku. 29...   More info

COSMOSIS @ СКОПСКО ЛИЗГАЛИШТЕ, сабота 20 мај

20 May 23:45 - 21 May 06:00 20 May 23:45 - 21 May 06:00 - Skopje Skopje
Lizgaliste Lizgaliste
Време е за првата OPEN AIR журка во градот убав!!! А сезоната ја отвораме со live guitar show на еден од легендарните ликови на светската PSY TRANCE сцена!!! COSMOSIS www...   More info

Mo2oXplorers© - TransБАЛКАН 2017

21 May 00:00 - 03 Jun 00:00 21 May 00:00 - 03 Jun 00:00 - Sveti Nikole Sveti Nikole
Półwysep Bałkański Półwysep Bałkański
Dwutygodniowa, motocyklowa Bałkańska rajza. Przejazd najciekawszymi trasami Bośni i Herzegoviny, Chorwacji, Czarnogóry, Albanii, Macedonii, Kosova i Serbii. Wyjazd ONROAD. Opony...   More info

Sost tissue management and bone augmentation (botiss)

21 May 10:00 - 17:00 21 May 10:00 - 17:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
  More info

Академија за 3D Моделирање и Анимација (со вработување)

22 May 17:30 - 20:30 22 May 17:30 - 20:30 - Skopje Skopje
NewMan's Business Accelerator NewMan's Business Accelerator
Њуменс Академијата во изминатите 2.5 години подготви и изведе обука за 46 млади лица во областите 3Д Моделирање и Анимација од кои 41 се стекнаа со ВРАБОТУВАЊЕ во една од најдобри   More info

23 t/m 30 mei Just Me – Inspirerende Festival in Ohrid, Macedoni

23 May 07:00 - 30 May 07:40 23 May 07:00 - 30 May 07:40 - Konjsko Konjsko
Hotel Granit - Ohrid Hotel Granit - Ohrid
Beleef een bijzondere combinatie van persoonlijke ontwikkeling en vakantie in de parel van de Balkan het eeuwenoude Ohrid in Macedonië Ohrid is een bijzondere stad, omringd door...   More info

Македонски Алтернативни Награди 3

23 May 12:12 - 24 May 01:00 23 May 12:12 - 24 May 01:00 - Skopje Skopje
Градски парк Градски парк
МАН 3ти НА 23-ти Мај, Школка, Парк, Музика и Награди Екипа идемо даље, судбоносно трето издание на МАН-македонски алтернативни награди, на 23 мај во старото познато место, Школка   More info

Ехо Од Далечното Минато #16 во Капан Ан

23 May 23:59 - 24 May 05:00 23 May 23:59 - 24 May 05:00 - Skopje Skopje
Kapan Han Kapan Han
Вторник 23.5.17 (спрема неработна среда) во Капан Ан. 16-то издание на Ехо Од Далечното Минато. 'Ехо Од Далечното Минато`е музичка клупска вечер посветена на музиката од нашето...   More info

Crossing Ancient LAKES

25 May 12:00 - 02 Jun 15:00 25 May 12:00 - 02 Jun 15:00 - Akhris Akhris
Freepass OHRID Freepass OHRID
Crossing 2 natural lakes between 2 National Parks Hiking and exploring the beautiful nature of two National Parks (NP Galichica and NP Pelister) situated at South-West part of...   More info

Just Me – Инспиративен Фестивал во Охрид

26 May 09:30 - 28 May 16:00 26 May 09:30 - 28 May 16:00 - Konjsko Konjsko
Hotel Granit - Ohrid Hotel Granit - Ohrid
Ексклузивно За прв пат во Македонија Фестивал за личен и професионален развој! Just Me Инспиративен Фестивал во Охрид 26 мај до 28 мај За сите љубопитни трагачи и за останатите...   More info

Каяци, скали, пещери и уникални ресторанти

26 May 15:00 - 28 May 20:00 26 May 15:00 - 28 May 20:00 - Matka Matka
Matka, Saraj, Macedonia Matka, Saraj, Macedonia
Каяци, скали, пещери и уникални ресторанти добре дошли в каньон Матка! Това е кътче, което запазва място в сърцето на всеки, който го зърне! Каньона на р. Треска в продължение на...   More info

Flamingo Boxing Night περισσότερο ε πυγμαχίας στην Flamingu

26 May 21:00 - 27 May 00:00 26 May 21:00 - 27 May 00:00 - Gevgelija Gevgelija
Casino FlaminGo Hotel Casino FlaminGo Hotel
Το σπαθί του πρωταθλητή των Βαλκανίων Meč za titulu šampiona Balkana održaće se pred 2000 gledalaca u jednom od najvećih evropskih kazina, Flamingo u Gevgeliji...   More info

BMGU 9-th B-day

27 May 17:00 - 20:00 27 May 17:00 - 20:00 - Vratnica Vratnica
BMG Universe BMG Universe
Small party for our 9-th B...   More info

Ouderejaarsreis

29 May 14:00 - 02 Jun 14:00 29 May 14:00 - 02 Jun 14:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Lieve ouderejaars (derdejaars en hoger), Na een half jaar zwoegen in (één van) jullie laatste jaren bij Algemene Sociale Wetenschappen is het tijd voor wat leuks! De...   More info

Showtime - Event Industry Conference

30 May 09:00 - 17:00 30 May 09:00 - 17:00 - Skopje Skopje
Showtime - Event Industry Conference Showtime - Event Industry Conference
The second edition of THE ONLY Event Industry Trends conference in Macedonia is HERE! Prominent figures from the event planning world will share their knowledge and expertise...   More info

САЕМ НА Наставни Средства

31 May 11:00 - 18:00 31 May 11:00 - 18:00 - Skopje Skopje
Skopje Skopje
Целта на настанот е да се промовира и да се истакне специфичноста на работата на дефектолозите и другите стручни работници кои дирекно се вклучени во воспитно образовната работа и...   More info

International Veterans Festival of Dance and Songs "Ohrid Waves"

02 Jun 12:00 - 05 Jun 12:00 02 Jun 12:00 - 05 Jun 12:00 - Ohrid Ohrid
Ohrid City Ohrid City
The intention of our invitation is to celebrate life, love and friendship trough dance and music. The festival light motive is to gather all veteran groups from all over the world...   More info

Whole Intelligence workshop with Malcolm Parlett in Skopje, MK

02 Jun 16:00 - 04 Jun 17:00 02 Jun 16:00 - 04 Jun 17:00 - Skopje Skopje
Gestalt in Organizations Gestalt in Organizations
For the first time in the Balkans, Malcolm Parlett will be presenting his book-Future Sense. In this uncertain times where atrocities seem to be daily & the world seems to be in...   More info

Hike&Fly Monte Negro Expedition

03 Jun 06:00 - 07 Jun 23:00 03 Jun 06:00 - 07 Jun 23:00 - Ohrid Ohrid
Ljubanista Beach, Ohrid, Macedonia Ljubanista Beach, Ohrid, Macedonia
Hike and fly in the mountains of Monte Negro Suitable for pilots: -Advanced (flying thermals) -Experienced (flying cross-country) Additional info: http:/jemm.cz/en/paragliding...   More info

3ήμερη Εκδρομή Οχρίδα - Στρούγκα - Οσ. Ναούμ Του Αγίου Πνεύματος

03 Jun 07:00 - 05 Jun 00:00 03 Jun 07:00 - 05 Jun 00:00 - Ohrid Ohrid
Ohrid Ohrid
3ΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΟΧΡΙΔΑ ΣΤΡΟΥΓΚΑ ΟΣ. ΝΑΟΥΜ 3 4 5 ΙΟΥΝΙΟΥ (ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ) ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑ 129 € ΚΑΤ' ΑΤΟΜΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ...   More info

8th International Scientific Conference

04 Jun 16:00 - 05 Jun 20:00 04 Jun 16:00 - 05 Jun 20:00 - Konjsko Konjsko
Metropol Hotel Ohrid Metropol Hotel Ohrid
  More info

Arno en Titia op vakantie

05 Jun 07:45 05 Jun 07:45 - Ohrid Ohrid
Ohrid "St. Paul the Apostle" Airport Ohrid "St. Paul the Apostle" Airport
Terug op 28-06...   More info

Ѓурологија во Скопје

05 Jun 21:00 - 06 Jun 23:00 05 Jun 21:00 - 06 Jun 23:00 - Skopje Skopje
Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
НАЈГЛЕДАНИОТ СТЕНД-АП ПРОЕКТ НА БАЛКАНОТ ЃУРОЛОГИЈА , ДОАЃА ВО СКОПЈЕ! Почитувани, После Chippendales, Авалон Продукција со задоволство Ви го најавува вториот проект од областа...   More info

Фестивал

07 Jun 21:00 - 11 Jun 00:00 07 Jun 21:00 - 11 Jun 00:00 - Ohrid Ohrid
Ohrid Ohrid
Дни на българската култура, фолклор и традиция в Охри   More info

Balkan JAM '17

08 Jun 07:00 - 10:00 08 Jun 07:00 - 10:00 - Sveti Nikole Sveti Nikole
Balkans Balkans
. JUST 2 PLACES LEFT Rerouted, remastered and returning for 2017 Balkan Jam is back next year and now open for bookings! Beginning on the stunning Greek island of Thassos, we're...   More info

Mavrovo Maximum Adventure

09 Jun 10:00 - 11 Jun 13:00 09 Jun 10:00 - 11 Jun 13:00 - Mavrovo Mavrovo
Mavrovo Maximum Adventure Mavrovo Maximum Adventure
Mavrovo Maximum Adventure е авантуристички летен настан кој се одржува на падините на Скијачкиот центар во Маврово . Настанот ќе се одржи од 09 до 11 Jуни 2017 година, во Маврово...   More info

Осоговски манастир, Крива Паланка и ресторант-парк Гиновци

10 Jun 07:30 - 22:00 10 Jun 07:30 - 22:00 - Kriva Palanka Kriva Palanka
Манастир "Св. Јоаким Осоговски" Манастир "Св. Јоаким Осоговски"
Бус Перник Ви кани на еднодневна екскурзия до Осоговски манастир, Крива Паланка и ресторант-парк Гиновци, Македония. Осоговският манастир Св. Йоаким Осоговски , известен още и ка   More info

Здраво Млади 7 II Zdravo Mladi 7

10 Jun 18:00 - 11 Jun 04:00 10 Jun 18:00 - 11 Jun 04:00 - Skopje Skopje
МКЦ МКЦ
Здраво Млади, Пред нас е седмото издание на фестивалот на нова музика Здраво Млади! . Дружење закажуваме за 10 јуни (сабота) во, пред и околу омиленото ни свратилиште МКЦ Скопје...   More info

Saša Kovačević • Bazen Snupi Veles • 10.06.2017

10 Jun 21:00 - 11 Jun 01:00 10 Jun 21:00 - 11 Jun 01:00 - Veles Veles
Базен Снупи Базен Снупи
Дами и Господа со огромна чест и задоволство Ве покануваме на Концертен спектакал под отворено небо! САША КОВАЧЕВИЌ! 10 ЈУНИ Градски Базен Снупи Велес Билети преку Купи Карти За...   More info

Kаньона на р. Треска и язовир Матка и гр.Скопие, Македония

11 Jun 06:00 - 22:00 11 Jun 06:00 - 22:00 - Skopje Skopje
Площад Македония, Скопие Площад Македония, Скопие
Kаньона на р. Треска и язовир Матка и гр.Скопие, Македония Бус Перник Ви кани на еднодневна екскурзия до град Скопие и каньона на р. Треска и язовир Матка. Скопие е столица и...   More info

Ohrid Dance & Lake Festival 14 – 18 June 2017

14 Jun 10:00 - 18 Jun 10:00 14 Jun 10:00 - 18 Jun 10:00 - Ohrid Ohrid
Ohrid Ohrid
PROGRAM: Day 1: 14.06.2017 Checking in the hotel, free time for individual activities Dinner in the hotel Free night Day 2: 15.06.2017 Breakfast Visiting old city of Ohrid(Samuil...   More info

International Folklore Festival in Ohrid-Macedonia: *Festivals I

15 Jun 03:00 - 19 Jun 06:00 15 Jun 03:00 - 19 Jun 06:00 - Ohrid Ohrid
Ohrid Ohrid
International Folklore Festival in Ohrid-Macedonia: Festivals In JUNE 2017 -From 15-19 Juny -From: 22.06.2017 Until: 26.06.2017 -From 28.06.2017 Until: 02.07...   More info


© 2017 Siguez